Ručně šité a originální panenky vznikají v klubu seniorů Haštalka v Haštalské ulici 7 v Praze 1. Pod vedením zkušené lektorky a pedagožky Jany Skarlantové se zde již mnoho let potkávají senioři ve Výtvarném kroužku.

Tyto originální kousky bez nadsázky pomáhaly zachraňovat dětské životy v rámci organizace UNICEF, od níž získal kroužek také titul „Dílna UNICEF“. Ale to rozhodně není poslední pomoc, kterou tyto umělecké výrobky přinášejí. Dalším krásným počinem je již tradiční dražba během předvánočního koncertu v kostele Šimona a Judy, kdy byly panenky vydraženy celkem za 15.000 Kč ve prospěch Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Radost však tento kroužek, spojený s výrobou originálních panenek, přináší také samotným seniorům, kteří tak nacházejí nejen přátelské souznění, ale také dobře organizovanou náplň svého volného času. Vedoucí celého projektu PhDr. Janě Skarlantové přinesla tato pracovní činnost také další životní a profesní zkušenost. Jak nám prozradila, snaží se u každého člena podporovat jeho specifické dovednosti. Někdo se tak stává specialistou pro výrobu vlasů pro panenky, někdo zase tvoří originální obuv, jiná dáma navrhuje a vyrábí outfit pro panenku. Skupina se tak příjemně doplňuje.

Paní Skarlantová má velkou profesní praxi, ale přiznává, že práce a specifický způsob pedagogické činnosti s dospělými v pokročilejším věku pro ni byla nová zkušenost, v níž musela hledat nové způsoby, jak svoje vědomosti předat a jak s takovým tvůrčím týmem pracovat. Je však vidět, že se vše podařilo, jelikož za činnost tohoto kroužku mluví opravdové výsledky.

My přejeme celému kreativnímu týmu, aby všechny tvorba panenek i nadále naplňovala, získávali další úspěchy a příležitosti, ale také nové zapálené členy