2 507 jmen žen a mužů, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského královského letectva RAF, nese nově památník na Klárově, který chrání okřídlený lev. Památník je výrazem poděkování britské komunity u nás, která na jeho vytvoření před několika lety shromáždila tři miliony korun.

„Jsem hrdý na to, že jsme pro památník připomínající hrdinství českých a slovenských vojáků vybojovali jeho místo, a jsem přesvědčen, že už končí diskuse o tom, že by měl být přemístěn někam ´stranou´. To bych považoval za znevážení památky hrdinů, kteří se obrovskou měrou zasloužili o svobodu Velké Británie, Evropy i své vlasti,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Při slavnostním shromáždění na Klárově, při kterém váleční veteráni odhalili jména českých a slovenských hrdinů z RAF, vojáci ocenili Lomeckého přínos při vybudování a prosazení památníku. „Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký se lví měrou podílel na tom, že náš lev stojí na Klárově,“ prohlásil generál a letec Bohuslav Dvořák a dodal: „Památníky by měly stát na významných místech, abychom se s nimi denně potkávali.“

Slavnostního odhalení jmen se zúčastnila řada významných hostů na čele s veterány – generálmajorem Emilem Bočkem, nositelem Řádu Bílého lva, a brigádním generálem Pavlem Vranským, nositelem mj. Řádu T.G.M. a Čs. válečného kříže, kteří jsou posledními v České republice žijícími příslušníky Královského letectva – RAF. Připojil se i brigádní generál Miloslav Masopust, bývalý příslušník 1. československého armádního sboru na východní frontě.

Slavnost svojí přítomností poctila i Hana Fajtlová, vdova po legendárním stíhači RAF, generálporučíkovi Františku Fajtlovi, který byl nositelem Řádu Bílého lva, Řádu Milana Rastislava Štefánika a britského Distinguished Flying Cross.

Uctít památku letců přišli mimo jiných i kardinál Dominik Duka, radní Prahy 1 Filip Kračman, Jaroslava Janderová, členka Zastupitelstva hl. m. Prahy a předsedkyně spolku Publicum Commodum, a člen Zastupitelstva MČ Praha 1 Jan Krejčí.

„Za každým z těch 2 507 jmen se skrývá příběh, často krutý,“ řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, který v této souvislosti připomněl příběh armádního generála a leteckého maršála Karla Janouška, který – když se vrátil po bojích za svobodu do své vlasti – zjistil, že mu nacisté vzali to nejcennější, když mu zavraždili manželku, sestru, bratra a dva švagry. Komunisté ho pak odsoudili na devatenáct let a posléze na doživotí. Odseděl si dvanáct let.

Památník nese i jméno Františka Duky, otce Dominika Duky, jenž byl zbrojířem 311. československé bombardovací perutě RAF a po komunistickém puči v roce 1948 skončil jako řada dalších hrdinů v kriminále.

„Okřídlený lev mi připomíná Markovo evangelium. Také nese dobrou zprávu, v jeho případě o hrdinství těch, kteří byli pro vlast ochotni dát to nejcennější,“ prohlásil kardinál, který u památníku pronesl Otčenáš neboli modlitbu Páně. „Jeden z letců mi kdysi řekl: ´Víš, kardinále, tam nahoře šeptal každý z nás modlitbu, kterou ho naučila máma – Otčenáš´,“ vysvětlila hlava české katolické církve.

Britská komunita shromáždila na památník českým a slovenským letcům v podobě dvoumetrového okřídleného lva tři miliony korun. Jeho autorem je britský sochař Colin Spofforth a do bronzu ho odlila umělecká slévárna v Horní Kalné v Podkrkonoší. Lev je umístěn na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec při pohledu shora vypadá jako znak českého vojenského letectva. Oplátování a nýtování na jeho boku má napodobovat plášť letadla.

O vznik památníku se velmi zasloužil Euan Edworthy, britský podnikatel žijící v Čechách, jehož otec sloužil v RAF a vyprávěl mu příběhy o hrdinství československých letců. Slavnostního odhalení památníku se v roce 2014 zúčastnil i britský poslanec a vnuk legendárního Winstona Churchilla Nicholas Soames.

Pondělní slavnost svým přeletem pozdravili i piloti gripenů z 21. základny letectva v Čáslavi, jejímž čestným velitelem je generál František Fajtl.