Stavba Paláce Národní na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice se chýlí ke konci a nižší patra určená pro restaurace, salon a obchody se veřejnosti otevřou na přelomu listopadu a prosince. V dalších patrech mají být kanceláře. Palác Národní, který se bude pyšnit krásným atriem, bude navíc přímo napojený na zrekonstruovaný barokní Schönkirchovský palác.

„Projekt zvětšuje veřejný prostor, protože jeho atrium bude běžně veřejnosti přístupné. Lidé si zde budou moci posedět, dát si kávu. Bude to určitě moc příjemné,“ ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který si končící stavbu přišel prohlédnout. Starosta vyzdvihl velmi dobrou spolupráci s investorem, který respektoval připomínky a například ustoupil od plánované větší mohutnosti stavby.

Stavba také citlivě využila pozůstatky odhalené archeologickým výzkumem. Památkáři při něm mimo jiné objevili cenné historické malby dřevěných stropů a nástěnné malby. Některé prvky, jako například gotické studně a konírna, byly zapracovány do projektu.

Palác Národní je prosklená, dvaatřicet metrů vysoká budova, po jejímž obvodu se potáhnou terasy se zelení. Právě pro značné využití zeleně nese palác rovněž název Drn. Má čtyři podzemní a osm nadzemních pater.

Autorem projektu je Ing. arch. Stanislav Fiala, investorem je Palác Národní, a.s.
Kromě restaurace a pivního baru otevře v paláci například svůj kadeřnický salon Petra Měchurová. V prvním patře bude mít galerii Zdeněk Sklenář.
Zprávu archeologů o průzkumu lokality si můžete přečíst >>ZDE<<