Již 74. ročník tradičního vánočního Memoriálu Alfreda Nikodéma se na svatého Štěpána navzdory nepříznivé době uskutečnil. Pod záštitou Prahy 1 a za přísných hygienických opatření se 260 plavců odhodlalo vrhnout do vln Vltavy, která toho dne měla necelých 6 stupňů.

Pro někoho nepředstavitelná věc, naopak pro jiné příjemná kratochvíle či dokonce životní styl. Ano, řeč je o plavání otužilců, z nichž se téměř tři stovky sešly na Slovanském ostrově, aby pokořily vzdálenosti 100, 300 nebo královských 750 metrů.

„Otužilci se za ta léta stali symbolem našich Vánoc, stejně jako radosti ze sportu a zdravého pohybu. Do nového roku jim proto přeji hodně náležitě ledové vody a plaveckých úspěchů,“ prohlásil 1. místostarosta Petr Burgr, který akci osobně podpořil a ocenil nejlepší plavce, včetně letošních přemožitelů legendárního kanálu La Manche.

Tento rok hromadným akcím kvůli pandemii koronaviru vůbec nepřál, přesto se díky souhlasu Národní sportovní agentury a Ministerstva zdravotnictví mohlo tradiční setkání milovníků plavání konat. Všichni účastníci se museli podrobit měření teploty a antigennímu testu na nemoc Covid-19. Akce byla rozdělena do dvou bloků, aby se zabránilo většímu shlukování lidí.

Nejdříve přišli na řadu plavci a plavkyně v nesoutěžních disciplínách na 100 a 300 metrů, pak přišla nejdelší distance určená pro ty nejzdatnější. Hlavní závod na 750 metrů si již posedmé podmanila dálková plavkyně Lenka Štěrbová.

A kdo to vlastně byl Alfred Nikodém? Byl to pražský zlatník, který se jako jeden z prvních Čechů pustil do ledové vody řeky Vltavy za účelem otužování. Poprvé v ní veřejně plaval na Vánoce roku 1923, naposledy pak v roce 1945. Řada Pražanů se k tomuto nevšednímu koníčku přidala a v roce 1928 jich už ve vánoční Vltavě plavalo více než šedesát.