Světoznámá sopranistka Gabriela Beňačková, houslový virtuóz Václav Hudeček, klavírista a pedagog Ivan Klánský, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč, skladatel Ondřej Soukup, ředitel soutěže Jiří Besser, starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a další osobnosti se zúčastnili tiskové konference, která představila Classic Prague Awards 2017 a jednotlivé nominované umělce. Městská část Praha 1 je spolu se společností Carollinum hlavním partnerem soutěže.

„Naše partnerství vnímám jako velkou poctu a současně jako naprosto logický krok, protože Městská část Praha 1 je přirozeným centrem pražské a české kultury a po celý rok hostí množství velmi kvalitních a opravdu prestižních kulturních akcí,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a dodal: „Přeji porotcům Classic Prague Awards úspěšné rozhodování a dopředu gratuluji všem laureátům.“

Classic Prague Awards, jediné tuzemské ceny, které se chtějí systematicky věnovat klasické hudbě, vstoupily do druhého ročníku, ve kterém budou umělci oceněni celkem v deseti kategoriích. „Classic Prague Awards nejsou jen křišťálová trofej, ale také forma uznání a obdivu k lidem, kteří prezentují bohatou historii české klasické hudby po celém světě,“ prohlásil ředitel soutěže Jiří Besser.

Classic Prague Awards 2017 budou uděleny v nominačních a soutěžních kategoriích. O nominovaných i vítězích rozhoduje ve všech kategoriích porota složená z uznávaných hudebních osobností. Tvoří ji Gabriela Beňačková, Václav Hudeček, Jiří Hlaváč, Ivan Klánský a Ondřej Soukup.

Nominační kategorie

Do kategorie „Celoživotní přínos“ letos porota nominovala operní pěvkyni a herečku Soňu Červenou, sbormistra Josefa Pančíka a dirigenta Libora Peška, kterého na svém středečním zasedání nakonec jednomyslně vybrala.

Cenu v kategorii „Talent roku“ získá někdo z trojice: tenorista Petr Nekoranec, dirigent Jiří Rožeň a houslistka Olga Šroubková. „Porota vybrala tři parádní mladé lidi, kteří už teď sbírají ocenění po celém světě. Její konečné rozhodování bude velice těžké,“ poznamenal Jiří Besser.

Zahraniční laureát ceny v kategorii „Propagace české hudby“ bude oznámen na slavnostním galavečeru konaném 20. ledna 2018.

Soutěžní kategorie

Druhou skupinu ocenění tvoří soutěžní kategorie – Sólistický výkon, Komorní výkon, Orchestrální výkon, Vokální výkon, Crossover projekt, Soudobá kompozice a Nahrávka roku. Do těchto kategorií mohl kromě poroty navrhnout kandidáta kdokoliv působící v oblasti hudby, kultury a médií. Jiří Besser uvedl, že přišly desítky nominací. Pozastavil se ale nad malým zájmem zřizovatelů. Uzávěrka přihlášek byla 31. března 2017.aureáti v obou skupinách kategorií obdrží křišťálovou cenu od nižborské sklárny Rückl Crystal. Návrh obsahující grafiku jedné z Janáčkových partitur vytvořil malíř a grafik Jiří Voves. Vítězové soutěžních kategorií navíc získají 100 000 korun.

Slavnostní galavečer proběhne třetí lednovou sobotu v Obecním domě a bude ho v přímém přenosu vysílat ČT art. Vystoupí na něm skvělý tenorista Pavel Černoch spolu se soubory Epoque Quartet a Belfiato Quintet, kontrabasistou Petrem Riesem a klavíristou Janem Kučerou.

Z celkové kapacity 1 200 vstupenek půjde do přímého prodeje 400 lístků, 400 obdrží partneři a podporovatelé a 400 si pak za dotované ceny budou moci zakoupit abonenti velkých českých orchestrů.

Více informací: www.classicpragueawards.eu