Hrajete rádi deskové hry? A víte, odkud se vlastně vzaly, kdo a proč je vymyslel? Člověče, nezlob se!, Dostihy a sázky či tzv. vlastenecké hry, to vše si můžete přijít prohlédnout na výstavu Pohled do světa zábavy od 18. století, která je v Jindřišské věži připravena až do 3. 8. 2023. Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnil také 1. místostarosta David Bodeček. Výstava historických deskových her se koná ve spolupráci s Muzeem hraček v Rychnově nad Kněžnou a Městským muzeem v Ústí nad Orlicí.
Výstavu zahájila kastelánka Jindřišské věže Lucie Anežka Dolfi: „Exponáty jsou k vidění zde, ve třetím patře, dále pak na vyhlídce v nejvyšším patře Jindřišské věže, ale také po chodbách naší věže,“ uvedla kastelánka a přivítala Miroslavu Pecháčkovou z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou s manželem Jiřím, kteří mohou za to, že se výstava mohla uskutečnit. „V Rychnově jsem se byla osobně podívat a byla to láska na první pohled,“ ocenila Lucie Anežka Dolfi.
„Bylo velice těžké vybrat hry k vystavení, protože stolní hra provází lidstvo už pět tisíc let. Vybrali jsme tedy exponáty jako výtvarný objekt, proto tu jsou krásné hrací desky vznikaly v 18., 19. a 20. století, které jsou umělecká díla,“ popsala výstavu Miroslava Pecháčková.
Hry častokrát zachycovaly dobu, ve které vznikaly, například hra vznikl hrací plán inspirovaný slavnou Verneovkou Cesta kolem světa za 80 dní, prostřednictvím kterého hráči poznávají dobrodružství Philease Fogga.
„Zajímavou historii má také oblíbená hra Člověče, nezlob se!, která byla známá již v 9. století v Indii pod názvem Pačísí. V 19. století Angličané z koloniální Indii tuto hru přivezli a tady se začala hrát za 1. světové války, kdy německý nakladatel zdarma tuto hru dodával vojákům do zákopů. Po válce si hru přivezli domů a tím se rozšířila do všech koutů,“ popisuje dále paní Pecháčková.
Také 1. místostarosta David Bodeček přivítal hosty vernisáže. „Velice děkuji za pozvání na tuto speciální výstavu. Mě celým mým životem provází hra Člověče, nezlob se!, kterou si nikdy nezapomenu vzít na dovolenou,“ s úsměvem přiznal David Bodeček.
Výstavu můžete zhlédnout denně od 10:00 do 19:00 hodin.