Freddie Mercury, Mickey Mouse, Batman a Amy Winehouse se sešli v Galerii 1. Nejedná se však o tradiční začátek vtipu, ale o portréty, na které rozhodně stojí za to se vypravit do Galerie 1. Po celý březen zde totiž probíhá výstava My Crazy Life předního českého pop-artového umělce Josefa Rataje. Výstava nabízí především portréty postav populární kultury USA 80. a 90. let. Nechybí však ani odkazy na tradiční pop-artové plechovky fazolí Andyho Warhola. Vedle obrazů se navíc návštěvníci mohou těšit také na designové prvky či nábytek. Slavnostní vernisáž výstavy se konala ve středu v podvečer a spolu s umělcem ji zahájil také místostarosta naší městské části David Bodeček.

„Já jsem moc rád, že tady Josef Rataj vystavuje. Velmi dobře si pamatuji na to, když jsem si jako mladý kluk koupil mikinu s banánem od Warhola, který je jedním ze vzorů pro Josef Rataje,“ řekl během zahájení vernisáže David Bodeček. Zároveň dodal, že si umělce velice cenní také proto, že je milovníkem Hany Zagorové a Josef Rataj byl prvním umělcem, který vytvořil na před dvěma lety zesnulou zpěvačku vzpomínku.

Josef Rataj je jedním z průkopníků pop-artu v České republice, který svou tvorbou inspiruje další mladé umělce. Jeho díla se vyznačují odvahou riskovat a přepisovat trendy. Do Galerie 1 přináší umění, které představuje aktuálním trend ve Spojených státech, především pak v Hollywoodu. Převážnou část jeho obrazů tvoří portréty osobností spojených s kulturou v USA. Výstava je to rozmanitou koláží motivů populární kultury, jakými jsou Mickey Mouse, Hvězdné války či postavy od vydavatelství komiksů DC Comics. Mezi ně však organicky vstupují portréty reálných osobností, které zásadně ovlivnily populární kulturu 80. a 90. let. Návštěvníci se tak setkají s hudebními hvězdami, jakými byly Amy Winehouse, Freddie Mercury nebo Tupac Shakur.

Výstavu My Crazy Life můžete navštívit v Galerii 1 ve Štěpánské ulici každý všední den až do 28. března. Pokud byste se rádi o umělci dozvěděli více a vžili se do jeho tvorby, pak se můžete zúčastnit komentované prohlídky s Josefem Ratajem, která proběhne 19. března od 18 hodin.