Jedenáct lip srdčitých nově zdobí díky Městské části Praha 1 Národní třídu, která tak i díky právě dokončovanému Paláci Národní, kterému se pro značné využití zeleně říká Drn, bude opět o něco zelenější a příjemnější.

„Centrum města potřebuje zeleň a každý strom v něm má svoji velkou hodnotu. Osazení Národní třídy je součástí širšího projektu, do kterého patří i na zeleň bohatý Palác Národní. Městská část Praha 1 se pak postarala o zeleň ve veřejném prostoru. Věřím, že výsledek potěší obyvatele i návštěvníky, kterým Národní třída nabídne přívětivější a zelenější tvář,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který jednu z lip slavnostně zasadil.

Tři lípy jsou osazeny do ozdobného mřížoví, osm je pak volně v mlatu. Lípy srdčité, nyní zhruba pětileté a čtyřmetrové, dorůstají výšky osm až deset metrů. „Lípy se jako národní stromy určitě na Národní třídu hodí. Jsou to navíc stromy odolné, včetně škůdců, a hodně vydrží,“ popsala Miluše Nedbalová ze společnosti Sadovnický a zahradnický servis, která se výsadby ujala.

„Podmínky jsou na Národní třídě pro zeleň náročnější, a proto jsme zvolili už vzrostlejší stromy. Jsem přesvědčen, že až ještě více vyrostou a rozkošatí se, budou nejen krásné, ale budou také v letních měsících poskytovat příjemný stín,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.