Teplota vody 5,6 °C, rekordních 430 zimních plavců, z toho 106 žen a mezi nimi Markéta Pechová, první handicapovaná plavkyně, která překonala kanál La Manche, a to letos 25. srpna za skvělých 12 hodin a 31 minut, nebo třeba Božena Černá, ročník 1930 – to byl už 73. ročník Memoriálu Alfreda Nikodéma.

Tradiční otužilecká akce pořádaná I. plaveckým klubem otužilců a MČ Praha 1 přilákala jako každoročně velmi slušnou diváckou kulisu i velmi kvalitní plavce od nás, ze Slovenska, Polska, Belgie, Ruska, Kazachstánu a dalších zemí, kterým nakonec, stejně jako loni, kralovala Lenka Štěrbová, která poprvé překonala kanál La Manche jako šestnáctiletá před devíti lety a stala se nejmladší Češkou, jíž se to podařilo.

Celkem se plavaly tři tratě a tři závody – Memoriál Štěpána Poláka, Memoriál Oldřicha Lišky a Memoriál Františka Venclovského.

A protože družstvo složené ze tří nejlépe umístěných plavců vždy přebírá Pohár starosty MČ Praha 1, zastupovali naši městskou část starosta Pavel Čižinský a radní Petr Burgr. Pohár si nakonec odnesli otužilí plavci z I. plaveckého klubu otužilců.