Tak už to je potvrzeno: advent je tady a Vánoce jsou za dveřmi. A pokud tomu někdo doteď nevěřil, slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Kampě a tamější rej Mikulášů, andělů a čertů mu to – tak jako každoročně a více méně úředně – potvrdil. A to vše pod taktovkou Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan (SOPMSH) a za vydatného přispění a podpory MČ Praha 1, Sdružení výtvarníků Karlova mostu, Městské policie Praha 1 a Sboru dobrovolných hasičů Praha 1.

„Malá Strana je malá a naše a je skvělé, že tu funguje silná sousedská pospolitost a že tu tak pevně zakořenily tradice, kvůli kterým se pravidelně scházíme jak dole na Kampě, tak třeba nahoře na Pohořelci,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který spolu s radní Prahy 1 Evou Špačkovou a 1. zástupcem starosty a pražským radním Danielem Hodkem slavnostně rozsvítil vánoční strom, který odteď spolu s jesličkami zdobí náměstí na Kampě.

„Náš spolek se za podpory velké části občanstva i Městské části Praha 1 snaží udržovat tradice,“ konstatoval 1. místopředseda SOPMSH Petr Burgr. Jeho předseda Tomáš Oliva pak vedení MČ Praha 1 i dalším institucím poděkoval. A všichni pak poděkovali dobrovolným hasičům, kteří při těchto akcích udržují tradici, jíž se poněkud nepřesně říká hasičský „čaj“. Název je bezpochyby zavádějící, chuť však výtečná a zájem o konzumaci značný.

Mikulášská na Kampě je událostí populární i společenskou, a tak se tam při té příležitosti schází nebývalé množství Mikulášů, čertů a andělů. Díky autorskému rukopisu návrhářky Pavly Michálkové se pak v úterý mnozí z nich navíc vyznačovali opravdovou krásou.

Pochválit a poděkovat je také třeba za krásná a obětavá vystoupení pěveckého sboru Bruncvík, sboru Josef Malostranského gymnázia a ZŠ z Josefské a kapely Oranžáda.

Děkujeme všem, kteří se zasloužili o příjemné mikulášské setkání, a všem sousedům, z levého i pravého břehu, přejeme krásný advent a požehnané Vánoce.