Nejlepší muzea a jejich projekty se dočkaly zaslouženého ocenění. Ve Smetanově síni Obecního domu se ve čtvrtek uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVI. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis a III. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku.

„Národní soutěž muzeí Gloria musaealis už šestnáctým rokem upozorňuje na špičkové výkony muzejních institucí a její prestiž rok od roku roste. Do právě uzavřeného ročníku se přihlásilo rekordních 99 projektů, které soutěžily v kategoriích Muzejní výstava roku 2017 (43 přihlášených projektů), Muzejní publikace roku 2017 (41 projektů) a Muzejní počin roku 2017 (15 projektů),“ vysvětlil Karel John, vedoucí odboru kanceláře starosty Úřadu MČ Praha 1, který předal ocenění nejlepším v kategorii Muzejní výstava roku 2017.

V této kategorii zvítězilo Muzeum Novojičínska s výstavou „Říše prastará, mocná i zkrocená: Les na Kravařsku mezi středověkem a industrializací“.

V kategorii Muzejní publikace roku 2017 zvítězil Památník národního písemnictví s publikací „Zkušenost exilu: Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu“.

V kategorii Muzejní počin roku 2017 si nejvyšší ocenění odneslo Muzeum Karlovy Vary za projekt „Rekonstrukce budovy a nová stálá expozice Muzea Karlovy Vary“.

Nejlepší hodnocení od svých návštěvníků v soutěži Muzeum roku pak obdrželo Regionální muzeum Mělník.

Více informací: www.gloriamusaealis.cz.