Pořad České televize Z metropole natáčí seriál na téma Fenomén Mostecká. My jsme štáb na čele s autorem pořadu Petrem Sojkou potkali v Saském domě (dříve také podle zdejší hospody U Steinitzů), tedy v Mostecké 3.

Kromě toho, že štáb vyzpovídal radního Prahy 1 pro finance a majetek Jana Votočka, zajímal se samozřejmě o krásy zdejšího domu, který v sobě spojuje prvky gotické, renesanční a klasicistní architektury a je jedním z nejstarších domů palácového typu v Praze.

Z původně gotického komplexu budov, nazývaného Saský dvůr, jsou dnes zachovány pouze sklepy a části zdí. V létě roku 1503 dům zachvátil požár, který zničil dalších šest desítek okolních domů. Obnova v renesančním slohu byla zahájena až za vlastnictví Trčků z Lípy v roce 1592. Jedinou připomínkou tehdejší podoby dodnes zůstal renesanční portál – objekt byl totiž v letech 1826 až 1828 opět přestavěn, tentokrát do dnešní klasicistní podoby.

V 19. století v domě sídlil hostinec a kavárna V. Steinitze, kde se scházely osobnosti českého národního života. V letech 1898 až 1932 zde pak provozoval knihkupectví a papírnictví první český filmový herec a kabaretiér Josef Šváb-Malostranský.

Dnes se dům může pochlubit mimo jiné krásně opravenými pavlačemi i velmi zdařilým výtahem. Místní SVJ rovněž připravuje rekonstrukci dvora, na jejíž výsledek se velmi těšíme.