V rámci svého letošního nabitého programu hostí Národní galerie Praha rozsáhlou retrospektivní výstavu Viktora Pivovarova. Expozice ve Veletržním paláci ukazuje různorodé malby původem ruského výtvarníka, který od 80. let žije v Česku. Některá jeho díla jsou veřejnosti představena vůbec poprvé.

Výstava s názvem Moskevská gotika zachycuje uměleckou dráhu malíře a ilustrátora Viktora Pivovarova v celé její šíři. V expozici čítající více než dvě stovky maleb a kreseb, mohou návštěvníci vidět díla, která vznikla během výtvarníkova působení na neoficiální umělecké scéně v Moskvě 70. letech, i současnou umělcovu tvorbu.

Pro Pivovarova díla je typické střídání stylů. Z počátku se snažil dostat mnoho témat do jednoho obrazu, o pár let později maloval minimalisticky. Ke svým zásadním tématům – samota, erotika nebo vazba na literaturu (a zejména poezii) – se však stále vrací, i když pokaždé jiným způsobem. Stěžejní je mnohdy až paradoxní propojení každodenní všednosti s velkými filozofickými myšlenkami. „Pivovarova díla je nejlepší vidět v kontextu ostatních maleb a kreseb z konkrétních sérií i v rámci celé jeho tvorby, protože spolu navzájem interagují a vtahují diváka do umělcova vnitřního světa,“ vysvětluje kurátorka výstavy Julia Tatiana Bailey.

Tématem výstavy ve Veletržním paláci jsou hravé, mnohdy naivní motivy dětství. V rámci expozici tak můžete objevit například obří repliku krabičky od sirek, do níž je možné vstoupit a objevit skrytý svět tvořený malbou doplněnou o audioprvky, či průsvitné závěsy symbolizující průhled oknem. Ten ostatně odkazuje také k dalšímu z Pivovarovových motivů – pozorování a voyeurismus. Součástí výstavy Viktor Pivovarov: Moskevská gotika je také interaktivní studio, které je určeno pro děti i dospělé a prostřednictvím tvůrčí hry umožňuje hledat souvislosti v umělcově díle.

Expozice bude návštěvníkům přístupná až do 21. listopadu. Více o výstavě v Národní galerii Praha naleznete na: https://www.ngprague.cz/udalost/3052/viktor-pivovarov-moskevska-gotika

Zdroj: ngprague.cz