V prostorách Galerie hlavního města Prahy, přesněji v Colloredo-Mansfeldském paláci v Karlově ulici, na Vás čeká výstava „Tříbení“ od autorky Moniky Immrové. Zatím ji nebylo možné navštívit, ale sama výtvarnice doufá, stejně jako my všichni, že poté co dojde k uvolnění opatření, přijdou milovníci výtvarného umění i do tohoto prostoru. Zatím tedy nabízíme jen naši virtuální prohlídku.

Monika Immrová je jednou z nejvýraznějších sochařských osobností své generace. Jako rodačka z Loun dostala do vínku silnou afinitu k abstraktnímu tvaru. Jako člověk blízký přírodě se však na druhou stranu neubrání ani průnikům geometrie s organickým tvarem. Tato bipolární identita jejích betonových objektů a reliéfů nese v sobě něco z estetiky vybavení meziplanetárních plavidel a historických industrií zároveň. Beton povýšila na sochařský materiál par excelence. Pracuje s ním stejně často jako s dalším netradičním materiálem – kartonem. Tyto svého druhu čistě technické komodity jsou jí oporou při hledání oproštěného a striktně formulovaného prostorového konceptu.

Její doménou byla a je socha, ale v posledních letech intenzivně pracuje také v grafice a získala za ni ocenění Grafika roku. (zdroj: GHMP)