Vynikající český hudební skladatel, dirigent, fantastický klavírista, autor filmové, divadelní, taneční a vážné hudby, jehož obrovskou inspirací byl jazz.

Ještě nevíte, koho máme na mysli?

Tak ještě jedna malá nápověda. Jeden z ikonických členů Osvobozeného divadla, jenž spolupracoval s dvojicí Voskovec + Werich a který v roce 1939 spolu s Janem Werichem emigroval do USA.

Ano, správně tipujete, že jde o Jaroslava Ježka.

Tento legendární český skladatel, jemuž se bohužel vážné choroby v životě nevyhýbaly, se narodil roku 1906 na pražském Žižkově. Od dětství trpěl šedým zákalem, po prodělané spále téměř ohluchl a zemřel ve svých pouhých 35 letech na chronické onemocnění ledvin. Jeho život byl úzce spjatý s Prahou 1. Studoval hru na klavír na pražské konzervatoři na Dvořákově nábřeží a je neodmyslitelně spojený s Osvobozeným divadlem.

Jeho rodina se roku 1921 přestěhovala do dvoupokojového bytu v družstevním domě v Kaprově ulici. A právě v Kaprově ulici č. 10 na Starém Městě můžete navštívit takzvaný Modrý pokoj, který tvořil zázemí Ježkova života od doby, kdy začal sbírat své první úspěchy v koncertních síních i v Osvobozeném divadle. K vidění je zde zařízení interiéru ve stylu funkcionalismu, na přání skladatele navržené jeho přítelem, architektem Františkem Zelenkou, který byl též autorem scénických návrhů pro Osvobozené divadlo. Modrý pokoj, stejně jako ucelený soubor dokladů Ježkova tvůrčího odkazu, zůstal uchován díky péči skladatelovy matky Františky Ježkové a sestry Jarmily Strnadové. K vidění jsou zde mimo jiné také originální Ježkův klavír, knihovna a sbírka desek. Expozici odborně spravuje Hudebněhistorické oddělení Národního muzea – Českého muzea hudby.A my věříme, že až to situace dovolí, tak si i vy uděláte procházku do Modrého pokoje (Národní muzeum – Památník Jaroslava Ježka). Veškeré potřebné informace naleznete

https://www.nm.cz/…/hudebnehis…/pamatnik-jaroslava-jezka .