Sedmnáctý listopadový den je oslavován také jako Světový den předčasně narozených dětí. Díky zkvalitňující se zdravotní péči počet dětí narozených výrazně dříve před termínem porodu dlouhodobě roste. Jedno z deseti dětí narozených po celém světě přijde na svět předčasně. V České republice se tak ročně narodí devět tisíc miminek, ve většině případů opravdu „miminek do dlaně“.

 Rodinám, kterým se předčasně narodilo dítě, pomáhá spolek Nedoklubko. „Když se vám narodí miminko dříve, než byste si přáli, potřebujete informace, potřebujete oporu a potřebujete vědět, že v tom nejste sami. Proto vzniklo Nedoklubko,“ vysvětlila výkonná ředitelka spolku Lenka Žáčková.

Nedoklubko je také parta žen, které spojilo předčasné narození vlastního dítěte.

A Nedoklubko i letos, a to díky podpoře Městské části Praha 1, oslavilo na Žofíně Světový den předčasně narozených dětí. Celodenní akce vyvrcholila slavnostním galavečerem. „Lidská civilizace vždy stála na tom, že silní a úspěšní pomáhali slabším. A platí to i v případě předčasně narozených dětí. Proto Praha 1 velmi ráda podporuje Nedoklubko, které nejen velmi účinně pomáhá, ale výraznou měrou se také přičiňuje o to, aby se dnešní ´miminka do dlaně´ jednou stala těmi, kteří se sami budou starat o slabší,“ popsal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se zúčastnil galavečera.

A nebyl sám, kdo činnost Nedoklubka ocenil a kdo svojí účastí ozdobil slavnostní děkovný galavečer. „Je to krásný projekt,“ prohlásil slavný houslista Pavel Šporcl, jenž galavečer zahájil. „Nedoklubko je se svojí podporou rodin s předčasně narozenými dětmi velmi důležité,“ uvedl pražský radní Radek Lacko, jehož dcera se také narodila dříve.

„Děláte úžasnou věc a máte krásné poslání,“ ´vysekl´ poklonu zpěvák Matěj Ruppert, který spolu s Davidem Deylem vystoupil. O vyvrcholení se pak postarala světová operní hvězda Dagmar Pecková.

Předčasné narození potkalo během historie řadu významných osobností. Předčasně na svět přišel Mark Twain, jenž při narození vážil necelé dva kilogramy, 1 350 gramů pak vážil Isaac Newton a dva a půl měsíce před termínem se narodil Winston Churchill. Nedonošení byli i Albert Einstein a oscarový režisér Jiří Menzel, jenž se galavečera rovněž zúčastnil.

Součástí galavečera bylo tradiční udílení purpurových srdcí za významné zásluhy v oboru neonatologie. Obdržely je výzkumný tým Michala Kouckého, Karin Malíčkové, Hany Hrbáčkové, Andreje Černého a Miroslava Hiňdoše, Anna Mydlilová a Stanislava Zmeškalová.

Další informace: www.nedoklubko.cz a www.neonatology.cz.