Rádi bychom vám představili dobrovolnici paní Jiřinu Bilkovou. Babička Jiřinka, jak ji děti nazývají, je dobrovolnice a čtecí babička v Mateřské škole Revoluční. Dochází sem, dětem čte z vybrané literatury, povídá si s nimi a zúčastňuje se školních akcí.   

Jak se k tomu tato sympatická dáma dostala? „Mám moc ráda děti, v naší rodině už skoro všechny odrostly a mne chybělo  to krásné a ryzí dětské nadšení a energie. Kdysi jsem zareagovala na výzvu a už jsem zde třetím rokem. Zvládla bych i víc školek ve své babiččí agendě“, usmívá se paní Jiřinka.

Ve svém volném čase miluje Prahu a vrch Petřín se všemi přírodními krásami. Ráda čte, zajímá se o kulturu a umění, 15 let navštěvovala výtvarný ateliér na Praze 1. Se svými kamarádkami chodí do galerií a kromě milované Prahy jsou jejími srdcovými městy Cheb a Děčín.

Dobrovolnictví je v naší zemi historicky ukotveno. Cokoliv, co děláte zadarmo ve svém volném čase, splňuje tuto formu. A pokud naše činy druhé těší, přináší to oběma stranám užitek.

Máte chuť stát se dobrovolníkem? Mějte oči otevřené a podívejte se okolo sebe do nemocnic, seniorských domovů nebo do hospicu. Navštivte webové stránky některých organizací jako je ADRA, Charita, Hestia, ale i uklidmecesko.cz. Národní asociace dobrovolnictví poskytuje přehled různorodých dobrovolnických činností, kde si každý vybere to, na co stačí a zvládne ve svém volném čase. Nebo úplně jednoduše zazvoňte u souseda a zeptejte se, jestli nechce s něčím pomoci.

V pravidelné rubrice vám budeme celý rok přinášet příběhy Dobrovolníků z Prahy 1.