V pilotním provozu byly 18. června v 10 hodin zahájeny dlouho očekávané Malostranské trhy. Na ploše dřívějšího parkoviště na „dolním“ Malostranském náměstí se tak ve čtvrtek představilo osmnáct stánků.

Zastoupeny byly sezonní zelenina, ovoce, mléčné a masné výrobky nebo vejce přímo od pěstitelů či chovatelů. Nechyběly také prezentace produktů od malostranských prodejců a provozovatelů kaváren či restaurací. Nabídku doplnily květiny, káva, pečivo, pivo, víno a řada teplých i studených jídel pro čas oběda či večeře. Pro nadšené děti byla zajištěna tvůrčí dílna – zdobení perníčků.

„Myslím, že se trhy moc povedly, a všem organizátorům patří velké poděkování,“ ocenil starosta Prahy 1 Petr Hejma, který si možnost nákupu spolu s řadou sousedů nenechal ujít.

S nápadem pořádat v jednom z nemalebnějších koutů světa trhy přišla iniciativa, která si říká Malá fronta. „Náš spolek vznikl právě za účelem organizace Malostranských trhů a doprovodných kulturních aktivit na území Malé Strany. Tvoří ho šest zdejších obyvatelek, které se v průběhu pandemické krize rozhodly pokusit se vytvořit komunitně orientované trhy. Ty by pomohly místním kavárnám a restauracím, které v současnosti ztratily většinu klientely, upozornit na své provozy. Dále by akce nabídla farmářským prodejcům nové místo k prezentaci,“ vysvětlila Radka Weiserová z Malé fronty a dodala: „Vycházíme z dlouhodobé potřeby místních obyvatel mít v blízkosti trhy a rozšířit tak zdejší poměrně omezené možnosti nakupování potravin. V organizaci nám pomohlo jak vedení Prahy 1, která je spolupořadatelem akce, tak řada místních spolků a obyvatel. S přípravami jsme začaly už v dubnu, vše tedy trvalo kolem dvou a půl měsíce.“

Akce se zopakuje se stejnými prodejci ve čtvrtek 25. června a následně v několika opakováních v průběhu letních měsíců. „Odezvy na první Malostranský trh jsou příjemné, přišlo opravdu dost lidí. Vzhledem k tomu, kde se nacházíme, zavítalo na akci také hodně poslanců a senátorů. Hlásí se nám i další prodejci,“ doplnila Radka Weiserová.