Jedna z nejslavnějších pražských budov – Malostranská beseda – už 150 let slouží občanským spolkům a kultuře. Její historie je ale podstatně starší. Dvoudenních narozeninových oslav se zúčastnili věrní fanoušci, umělci i představitelé Prahy 1, jež Besedu před deseti lety zrekonstruovala.

„Malostranská beseda je legendou české kultury i spolkového života a bez přehánění se dá říci, že ten, kdo v Besedě nehrál, jako by nebyl,“ prohlásil s úsměvem starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Spolu s ním se oslav zúčastnili i radní Prahy 1 pro školství a spolky Eva Špačková či 1. zástupce starosty Prahy 1 a pražský radní Daniel Hodek.

Oldřich Lomecký rovněž ocenil rozsah nabídky Malostranské besedy i fakt, že slouží opravdu všem. „Besedu si velmi oblíbili i naši senioři, pro které zde každý měsíc pořádáme ´Setkání s kulturou´ nebo třeba sváteční oběd s vánoční hudbou na Štědrý den,“ vysvětlil Oldřich Lomecký.

Oslav 150. výročí založení Malostranské besedy se z hudebních legend zúčastnili například Vladimír Mišík s Etc…, Bluesberry trio, Olin Nejezchleba & KyBaBu, Jan Spálený trio, Krausberry či Mirek Kovářík. Role průvodců se zhostili Ondřej Konrád a Honza Dědek.

Oslavy připomínají i historii. „Během tohoto týdne je ve všech patrech Malostranské besedy, včetně galerie v podkroví, možné zhlédnout expozici archiválií, zakládacích listin, starých programů, plakátů a dalších krásných památek,“ popsal vedoucí produkce Besedy David Pešek Dvořák.

Malostranská beseda je bývalou radniční budovou. O původní budově, která stávala v tomto místě a sloužila jako místo jednání radních, existuje zpráva už z roku 1407. I s písemnostmi však byla zničena husity. Roku 1478 proto koupili malostranští měšťané od Jana Tovačovského z Cimburka pozemek pro výstavbu nové radnice.

Svou dnešní pozdně renesanční podobu budova získala při přestavbě v letech 1617 až 1622. V roce 1648 ji pro změnu zničili Švédové. Roku 1660 opravil dům do barokní podoby Vilém Oppenried. Do roku 1784 sloužil jako radnice, poté došlo ke sloučení městských částí a správa byla přesunuta na Staroměstskou radnici. V letech 1784 až 1793 došlo ke stavebním úpravám domu pro potřeby fiskálního úřadu, berního archivu a politického vězení. V roce 1868 zde vznikla Malostranská beseda. Její poslední velmi citlivá rekonstrukce proběhla v letech 2006 až 2009.

„Je dobře, že Praha 1 Besedu neprodala a zrekonstruovala ji. Je to krásný barák a tu půdu udělali taky moc pěkně,“ ocenil dlouholetý legendární vedoucí a mnoho let hlavní postava Malostranské besedy Robert Radosta.

Další informace: www.malostranska-beseda.cz