Skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela, Bedřicha Smetany a dokonce i Marie Antoinetty v podání sopranistky Markéta Fassati, harfistky Barbory Plaché a kontratenoristy Vojtěch Pelka zazněly 29. května ve zcela zaplněném kostele sv. Haštala na Starém Městě. Májový koncert Zvukomalebnost byl součástí posluchačsky oblíbeného cyklu Kostelní slavnosti.

„V době covidu, kdy nebylo možné pořádat kulturní akce, hledala Praha 1 cestu, jak lidem zprostředkovat alespoň hudbu,“ připomněla Terezie Radoměřská, starostka Prahy 1 »dějiny« Kostelních slavností. Koncerty byly zpočátku streamované.

„Když covid skončil, přišlo nám škoda s tímto projektem přestat – zvláště, když je o něj tak velký zájem,“ dodala starostka s tím, že si hudební podvečer užila: „Ohromně. Přispěchala jsem z jiné krásné akce – předávání cen Nadace Olgy Havlové. Koncert pro mne představoval dokončení velkého zážitku, klenbu mezi krásným lidským a krásným hudebním, možná až božským…“

Kostelní slavnosti vznikly z popudu známé pěvkyně Markéty Fassati. „Díky spolupatronství Prahy 1 fungují už třetím rokem a stále je plno,“ uvedla. „Kostely jsou pro mne chrámy, kde se moje mysl i srdce uvolní. Přestanu tu přemýšlet nad čímkoliv, co mě trápí, vnitřně se uvolním a s pomocí hudby, která emoce ještě podpoří, nabírám sílu,“ svěřila se.

Další koncert cyklu hostí v pondělí 26. 6. od 18.00 kostel sv. Josefa na Malé Straně.

„Se smyčcovým kvartetem se budeme zabývat sluncem a nadcházejícím létem,“ láká Markéta Fassati.