Díla čtyřiadvaceti autorů představuje výstava Asociace profesionálních fotografů České republiky, nazvaná Magie místa, která byla 3. ledna za velkého zájmu návštěvníků slavnostně zahájena v Galerii 1. První výstava v novém roce bude na atraktivním a umělci velmi vyhledávaném místu v centru Prahy k vidění do 28. 1.

 
„Na úplném začátku jsme si položili otázku, co to ta magie místa vlastně je, co, kdo určuje, že je to které místo magické,“ vysvětlil jeden z kurátorů výstavy Petr Štěpán. Odpověď? „Došli jsme k závěru, že je to samotný pozorovatel, člověk, jedinec, který magii cítí, najde, pochopí a dokáže ji nějakým způsobem interpretovat,“ dodal s tím,  že snímků aspirujících na vystavení se sešlo – od členů i nečlenů asociace – velké množství.

„V této fázi přichází na řadu nepříjemný moment: zachovat se podle zadaného konceptu, vybrat díla, která jej naplňují. Není to jednoduché, bylo nám až líto, že jsme některé autory museli »vyřadit«. Ne všichni ale pochopili zadání a místo v galerii také není nekonečné,“ doplnil druhý z kurátorské dvojice Vladimír Kysela. Hned ale případným zájemcům vzkázal, že všechny zaslané exponáty, včetně těch, které se do pražské Galerie 1 nevešly, budou od 14. dubna k vidění v Chebu – rozšířené »pokračování« Magie místa bude totiž na jaře hostit místní Galerie 4.

 
Pražskou vernisáž uvedl první místostarosta Prahy 1, radní pro kulturu a školství David Bodeček. „Hezká výstava, srozumitelná – pro laiky, profesionály i amatérské fotografy, mezi které se řadím také já,“ uvedl s tím, že si nejen prohlédl vystavená díla, ale zajímal se i o instalaci a technické parametry expozice.

A má on sám nějaké své magické místo na území první městské části? „Samozřejmě. Mám moc rád Malou Stranu a Kampu, ale vzhledem k tomu, že bydlím na Starém Městě, je pro mne jednoznačně nejmagičtějším místem dvorek v Haštalské 1. Je dlouhodobě uzavřený, ale přál bych si, aby byl přístupný a využitý právě v souvislosti s kulturou.“

Magie místa
Výstavní projekt Asociace profesionálních fotografů ČR
Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1
Otevřeno do 28. 1. 2023,  út – pá 10 – 12.00, 13 – 18.00, so 10 – 14.00