Tohle nejsou obrázky z dovolené ve Středomoří. Tohle je překrásná restaurace, do které dojedete i tramvají. Na Újezdě si ji otevřela sarajevská rodina Djoremových a lidem do Prahy přivezla kousek Balkánu s malou špetkou Itálie. Pokud hledáte ideální místo pro rande nebo rodinnou oslavu, Luka Lu je vám ušitá na míru.

Grilované či pečené maso, ryby, mořské plody a perfektně upravená zelenina jsou hlavní ingredience, které nejen vaše chuťové pohárky pošlou na jih od hranic České republiky. Kombinace koření a prémiového olivového oleje musí zvítězit zkrátka u každého. A vše doporučujeme zapít sklenkou vynikajícího vína. Třeba toho, které vyrábí sami mniši v klášterním sklepě v bosenském Tvrdoši.

Luka Lu však není pouze o vynikajícím jídle a překrásných prostorách. Její zakladatel Veso Djorem, který do Prahy utekl před válkou v Jugoslávii, měl vždy velký vztah k umění a kultuře. Byl velkým přítelem bosenského režiséra Emira Kusturici nebo hudebního skladatele Gorana Bregoviće, jemuž v Praze organizoval několik koncertů. Do toho také pořádal výstavy nebo vydával přeložené knihy od srbských autorů. Do restaurace docházeli osobnosti i českého veřejného života. Sám Karel Gott zde například trénoval před koncertem několik písní.

Bohužel na jaře letošního roku Veso po dlouhém boji s těžkou nemocí zemřel. Jeho Luka Lu však žije dál. Tak jak to často na Balkáně bývá, ujala se restaurace jeho žena Tijana a společně se syny a dcerou. Manžel a táta by byl nepochybně pyšný, když by viděl, že Luka Lu i po covidové pandemii zůstává stále místem skvělé gastronomie, středomořské atmosféry a bohatého kulturního života Balkánu i Čech.