Spolek Lughnasadh v srpnu představil jedinečnou výstavu inspirovanou keltskými bájemi, které často významně ovlivňovaly českou kulturní tvorbu. Zejména pak příběhy tuzemských pohádek. K vidění je zde tak řada uměleckých děl a dalších artefaktů, poukazující na to, že Keltové z velké části utvářeli identitu naší země. Vernisáže se zúčastnila zástupkyně irského velvyslanectví Erin Swan a za Prahu 1, která celé výstavě poskytla záštitu, byl přítomen radní Michal Caban.

Možná málokdo z nás vnímá to, že značná část naší kultury pochází již z dob, kdy naše území obývali Keltové. I proto se Spolek Lughnasadh rozhodl uspořádat tuto výstavu. Lughnasadh je název významného keltského svátku, jenž oslavuje příchod sklizně. Zajímavostí je, že v současném Irsku se dodnes slaví. I proto se vernisáže zúčastnila i zástupkyně irské ambasády Erin Swan. „Dodnes vnímáme řadu spojitostí irské a české kultury. Jsme milovníci tance, hudby, dobrodružství a v neposlední řadě také piva. Z velké části je to právě díky společným keltským kořenům,“ prohlásila Erin Swan.

Radní Michal Caban v projevu nezapomněl připomenout to, proč Praha 1 ráda tyto akce podporuje. „Se starostou Petrem Hejmou jsme se v kulturních záležitostech shodli na tom, že nejdůležitější je zachovávat jistou kulturní kontinuitu. A právě s kontinuitou je úzce spojena i tato výstava, poukazující na kořeny naší národní identity. Vítáme tento druh akcí, protože lidem rozšiřují obzory a poukazují na dosud nepříliš známá fakta,“ řekl k výstavě radní.

Výstava v Galerii Lapidárium bude probíhat až do 3. září. Nenechte si ujít tuto unikátní příležitost poznat hlouběji naše předky!