Mši svatou, procesí, regatu lodí, seskok parašutistů, z nichž jeden se světlicí podletěl oblouk Karlova mostu, plavbu otužilců, koncert a na závěr velký ohňostroj nabídly letošní barokní Svatojánské slavnosti Navalis, připomínající odkaz jedné z největších postav českých dějin Jana Nepomuckého. Slavnosti se letos uskutečnily po 290. celkově a po desáté v novodobé historii.

„K mé velké radosti jsme se po roce opět sešli, abychom připomněli, uctili a oslavili památku jednoho z nejvýznamnějších Čechů historie svatého Jana Nepomuckého; statečného muže, který je dodnes známý a uctívaný po celé Evropě i v zámoří, a patrona Čech, Bavorska, všech loďařů, vorařů, lodníků, gondoliérů, vodohospodářů, mlynářů, duchovních, cti, zpovědního tajemství i mostů,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který slavnosti Navalis tradičně podpořil.

Svatého Jana Nepomuckého přijeli do Prahy uctít poutníci z celé Prahy, Česka i světa. Velká návštěva dorazila z italských Benátek, protože Jan je nejen patronem všech gondoliérů, ale je zároveň jedním z osmi patronů tohoto města. Jeho socha je jedinou barokní sochou umístěnou přímo na břehu tamějšího Grand Canalu.

Z Benátek dorazily i bissone, kopie benátských válečných gondol, jež vůbec poprvé opustily své rodné město a poprvé také pluly ve sladké vodě. Jedna se jmenovala Geographia a zdobila ji socha ženy držící glóbus, druhá pak Cavallo a na její přídi se vzpínali dva stříbrní hřebci. „Připadá mi, že se sem hodí a že Karlův most úplně podtrhuje krásu barokní lodi,“ vyzdvihl známý pražský převozník a hlavní pořadatel slavností Navalis Zdeněk Bergman.

Důležitou postavou oslav byl tradičně kardinál Dominik Duka, který si všiml účasti velkého počtu mladých lidí. „Myslím, že pro mladého člověka je na sv. Janu Nepomuckém jedna věc zajímavá. Že je to člověk, který se nebojí, má určité zásady a dokáže jim být věrný,“ prohlásil primas český a arcibiskup pražský.

Sv. Jan Nepomucký se narodil kolem roku 1345 v Pomuku (dnešním Nepomuku) jako syn soudce. Studoval na pražské univerzitě a poté deset let působil jako notář arcibiskupské soudní kanceláře. V roce 1380 byl vysvěcen na kněze a stal se farářem v kostele sv. Havla na pražském Starém Městě. V letech 1382 až 1387 studoval práva na univerzitě v Padově a roku 1389 jej arcibiskup Jan z Jenštejna jmenoval generálním vikářem pražské arcidiecéze.

V březnu 1393 byl s dalšími kolegy na příkaz krále Václava IV., který byl ve sporu s církví, zatčen a krutě mučen. Zatímco ostatní byli nakonec propuštěni, Jan Nepomucký byl po velkém utrpení odvlečen na Karlův most a svržen do Vltavy. Roku 1729 prohlásil papež Benedikt XIII. Jana Nepomuckého za svatého.

Slavnostní večer vyvrcholil koncertem na hladině řeky. Hudbu složil dirigent a skladatel Kryštof Marek, nositel Českého lva za hudbu k filmu Masaryk. „Jedná se o symfonii Venezia di San Giovanni Nepomuceno, skládající se ze sedmi vět. Šest z nich odkazuje k šesti čtvrtím Benátek, sedmá věta se jmenuje Redemptore – Vykupitel,“ vysvětlil autor. Sedmou větu doprovodil závěrečný ohňostroj.

Další informace: www.navalis.cz.