V rámci celé České republiky se tento týden konečně otevřely knihkupectví a antikvariáty, před kterými spolu s celým knižním trhem stojí boj o zákazníka, a tedy doslova boj o přežití. Praha 1 se proto rozhodla knihkupce, nakladatele a s nimi autory a další profese podpořit propagační akcí.

„Knihkupectví a menší nakladatelství, autoři, redaktoři, překladatelé, grafici a další profese knižního trhu nyní zažívají těžkou dobu, a my jim proto chceme pomoci a povzbudit je. Stejně tak chceme povzbudit i čtenáře knih, aby nezapomínali navštěvovat knihkupce a aby si nezapomínali knihy kupovat,“ vysvětlil radní Prahy 1 pro kulturu Petr Burgr.

Knihkupectví Oliva v Husově ulici na Praze.

Navštívili jsme knihkupectví Oliva v Husově ulici na Praze. Toto malebné knihkupectví nabízí teologické a duchovní knihy z oblasti křesťanství, judaica, a knihy z oborů historie a filozofie. Nejžádanější jsou zde knihy od papeže Františka nebo o něm, knihy od známých českých teologů a osobností, Bible a biblické komentáře, ale rovněž publikace vztahující se k historii či duchovnímu životu. „Ráda bych povzbudila lidi k tomu, aby četli, knihy nám otevírají cestu k poznání a moudrosti, nutí nás přemýšlet a posouvají nás“, říká sestra Guzmána, vedoucí knihkupectví Oliva.

„Jsme šťastni, že můžeme konečně své dveře otevřít. V knihkupectví budeme v obvyklou dobu, to jest pondělí až pátek od 11 do 18 hodin,“ dodává sestra Guzmána Valentová a je znát, že svou práci miluje.

Knihkupectví Řehoř Samsa – Pasáž Lucerna

Naše knihkupectví máme otevřeno od pondělí od 10 do 18 hodin. Od všech kolegů knihkupců slyším, že zájem o knihy nepolevil. Což mne samozřejmě velmi těší. Čtenářům bych doporučil a doporučuji notoricky známou knihu Franze Kafky – Proměna. Rád se k ní vracím a rád ji prodávámV kontextu k současné situaci bych rád poděkoval všem, kteří nám stále zůstali věrní, což vyjádřili různými způsoby od morální podpory po podporu finanční. Rozporuplné pocity mám z přístupu a postupu vlády k záležitostem, které se nás bezprostředně týkají,“ říká Filip Písařovic, majitel knihkupectví Řehoř Samsa.

Antikvariát a knihkupectví Spálená

Majitel knihkupectví pan Barták vítá též otevření obchodů a zve nás na moment do svých prostor. Ve svém knihkupectví má mimo jiné velké množství knižních novinek, které čekají na své čtenáře. „Omezení provozu přišlo zrovna v době Velkého knižního čtvrtka a tak mám trochu obavy, aby lidé měli ještě o nové tituly zájem,“ říká pan Barták. „Takovou dobu jsem opravdu nikdy nezažil, nikdy jsem tak dlouho nebyl bez práce, nikdy jsem tak dlouho ani nemarodil, byl to velmi zvláštní čas, člověku se honí v hlavě, co bude dál, nevím co na to říct,“ podotýká smutně. „Ale lidé od rána chodí a nakupují a to mne velmi těší.“

Výjimkou tohoto obchodu je také zaměření na vinylové desky, majitel je má sám rád a proto se tak rozhodl. Jezdí k němu nakupovat fajnšmekři z celé republiky, ale i turisté z celého světa. Pan Barták slibuje, že může sehnat cokoliv. Děkujeme za rozhovor a odcházíme. Věřím, že skepse není na místě a solidní knihkupec bude pokračovat dál.

Kosmas knihkupectví, Perlova ulice, Praha 1

I my v Kosmasu v Perlové ulici se vracíme ke klasickému provozu a máme radost. Otevřeno je každý den do 19 hodin, v sobotu do 16 hodin.
V době, kdy jsme měli zavřeno, distribuce zboží zavážely, takže jsme plně připraveni a všechny novinky na prodejně jsou. Čtenáři se konečně mohou vrhnout na knihy z Velkého knižního čtvrtka, který měl právě vypuknout v době začátku omezení provozu.
Čtenářům a knihomilcům osobně doporučuji knihu Šikmý kostel, autorky Karin Lednické a román francouzské spisovatelky Anne Delaflotte Mehdevi Divadlo světla. Román se odehrává v barokní Praze, v době moru. Pro mládež bych rád doporučil knihu Deník Dory Grayové od autorky Nadi Revilákové.
Děkujeme všem čtenářům z Prahy 1 a všem příznivcům za podporu. Pokud chcete, můžete naše aktivity sledovat na mém instagramovém profilu Zanícený knihkupec.

Řekl Oldřich Suchý aka Zanícený Knihkupec

1.podzemní antikvariát Hybernská ulice

Vyzpovídali jsme též antikváře pana Hullu: „Antikvariát je hodně specifický obchod, naším oborem jsou knihy a originální grafické listy českých umělců. V současnosti máme v nabídce téměř 23 tisíc titulů. Knihy do nabídky pečlivě vybíráme a jsem si jistý, že si u nás každý najde něco zajímavého. Specializujeme se na historii, umění a humanitní obory, nicméně máme velký výběr i beletrie a poezie.
Z grafických listů nabízíme třeba díla J. Váchala, F. Hudečka, J. Zrzavého, J. Trnky a dalších významných umělců. Vyberete si však u nás i z nabídky našich současných výtvarníků.
Knihy ovšem také vykupujeme. Vybíráme z titulů přinesených v taškách do krámu, nebo třídíme velké knižní pozůstalosti. Snažíme se zachránit to podstatné z knižní tvorby let minulých a nabídnout je dalším čtenářům,“
říká knihkupec Micha Hulla.
Pokud se týče doporučení k četbě, chtěl bych apelovat zejména na mladší generaci, aby využili volnějšího tempa a karantény a zkusili klasickou literaturu. Za pár korun se dají koupit Zola, Dostojevskij, Tolstoj, Goethe…, udělat si čas a zamyslet se nad poezií. Co se nepřečte do 25 let, špatně se dohání. Já osobně čtu rád populárně naučné knihy z edice Galileo či Fénix a memoárovou literaturu.
Jsme rádi, že náš antikvariát slouží také jako místo setkání čtenářů, sběratelů, spisovatelů, historiků umění i umělců samých. Vedou se zde diskuze nad díly starými i novými, proudí tu zprávy z celého kulturního dění.
Pořádáme drobné výstavy žijícím grafikům, komorní křty knih a ve spolupráci s panem Jakubem Pavlovským také čtenářský klub (book club) – setkání milovníků knih s českými autory, díky čemuž v našich prostorech probíhají zapálené debaty nad knižními novinkami a literárními tématy.

Otevřeno už budeme mít každý den pondělí až pátek od 9 do 19 hodin.
Jinak je samozřejmě možné objednávat z našeho e-shopu www.podzemni-antikvariat.cz se zasláním kurýrem GLS, či osobním vyzvednutím u okénka,“
říká Michal Hulla v 1. podzemním antikvariátu a vyprovází nás do Hybernské ulice.

Antikvariát Valentinská ulice

Také ve Valentinské ulici na Starém městě je Antikvariát, kam jsme se pozvali a zeptali se pana Myslína, jak se teď cítí: „Mám samozřejmě radost, že můžeme mít otevřeno, i když fungujeme také jako internetové knihkupectví. A v tom duchu jsme stále pokračovali. Ale uvědomuji si, že pro někoho to může být zničující, mít 5 neděl zavřeno….“„Co bych doporučil? To je velmi těžké, každý má jiný vkus. Podívejte se na naše webové stránky, kde máme na 150 tisíc knih a vše, co budete potřebovat, dokážeme sehnat,“ říká pan Myslín a už nás nevnímá a věnuje se zákazníkům. A tak to má být.