V rámci celé České republiky se tento týden konečně otevřely knihkupectví a antikvariáty, před kterými spolu s celým knižním trhem stojí boj o zákazníka, a tedy doslova boj o přežití. Praha 1 se proto rozhodla knihkupce, nakladatele a s nimi autory a další profese podpořit propagační akcí.

„Knihkupectví a menší nakladatelství, autoři, redaktoři, překladatelé, grafici a další profese knižního trhu nyní zažívají těžkou dobu, a my jim proto chceme pomoci a povzbudit je. Stejně tak chceme povzbudit i čtenáře knih, aby nezapomínali navštěvovat knihkupce a aby si nezapomínali knihy kupovat,“ vysvětlil radní Prahy 1 pro kulturu Petr Burgr.

V Praze 1 mohou milovníci literatury navštívit například knihkupectví Kosmas v Perlové ulici, kde najdou nejširší sortiment od beletrie přes kuchařky až po filosofii, nejnovější hity i zapomenuté poklady, knihy pro děti i duchovní literaturu. Otevřeno je ve všední dny od 8 do 19 hodin, v sobotu od 10 do 16.

Nakladatelství a vydavatelství Academia láká na množství novinek. Vydává především původní vědecké monografie a práce českých vědců, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii.

Do knihkupectví Oliva v Husově ulici se vypraví každý milovník duchovní literatury, ať už jde o teologické a duchovní knihy, časopisy z oblasti křesťanství, judaiky, pravoslaví nebo tituly z oborů historie a filosofie. Knihkupectví má otevřeno pondělí až pátek od 11 do 18 hodin.

Od pondělí mají otevřeno také antikvariáty, například 1. podzemní antikvariát v Hybernské 22, který se zaměřuje na knihy o historii a umění, originální grafické listy českých umělců, ale mají také velký výběr beletrie a poezie. Běžný provoz je ve všední dny od 9 do 19 hodin. Další antikvariáty jsou otevřené ve Valentinské ulici nebo ve Spálené, kde je součástí i knihkupectví.

Útulný podnik Knihkupectví a kavárna Řehoře Samsy se nachází v pasáži Lucerna, kde kromě nabídky zajímavých knižních titulů budou zase, až to situace dovolí, podávat dobrou kávu, skvělá vína a také točené pivo, a to od 10 do 18 hodin.

Já si pamatuji, kdy v devadesátých letech byly prognózy, jak tištěné knihy skončí, že je nečeká žádná budoucnost. Ale ty knihy to vyhrály a já věřím, že to vyhrají i dnes. Máme sice tablety, čtečky, ale ta knížka, ta má duši,“ dodal 1. místostarosta Prahy 1 pro kulturu Petr Burgr.

Všechna knihkupectví samozřejmě chrání jak prodejce, tak i zákazníky a všude jsou k dispozici dezinfekční prostředky.

Už teď se majitelé knihkupectví a antikvariátů těší, až se současná situace vrátí do normálu, protože mnoho z těchto míst slouží také jako místo setkávání čtenářů, sběratelů, spisovatelů, historiků umění i umělců samých. Vedou se zde diskuze nad díly starými i novými, proudí tu zprávy z celého kulturního dění a někde se i pořádají drobné výstavy.

Tisková zpráva ke stažení zde –   DOC