Už jedenáctý ročník udílení hudebních cen Legenda Nočního proudu a devětadvacáté narozeniny rozhlasového pořadu Noční proud hostil palác Žofín. A svoje hudební narozeniny oslavila na Žofíně i zpěvačka Jitka Zelenková, která na české hudební scéně působí už neuvěřitelných padesát let.

„Noční proud byl v době svého vzniku skutečným rozhlasovým zjevením a svoji vysokou úroveň si udržel dodnes. A jak často říkám, sám se už dávno zařadil mezi hudební a rozhlasové legendy,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který slavnostní galavečer osobně podpořil. Udílení cen si nenechal ujít ani radní Prahy 1 pro kulturu, sport a mezinárodní vztahy Filip Kračman.

Moderátory Nočního proudu, který každý pozdní večer vysílá Český rozhlas Dvojka, jsou Miloš Skalka, Zdeněk Vrba, Ilja Kučera ml., Jitka Benešová, Jindra Eliáš a Martin Hrdinka.

Ocenění Legenda Nočního proudu v kategorii Skupina si letos odnesla valašská kapela Fleret. Zpěvákem roku je čerstvý pětašedesátník Dalibor Janda, který dosud nazpíval 150 písní a vydal 22 alb. Objevem roku se stal talentovaný písničkář Michal Horák. „Jsem opravdu velice poctěn, a když mi pan Hrdinka volal, že obdržím cenu, tak jsem se zarděl,“ svěřil se skromný umělec.

Legendy Nočního proudu in memoriam byly uděleny průkopníkovi českých diskoték Oskaru Gottliebovi, folkové a trampské legendě Wabimu Daňkovi a vynikajícímu básníku, textaři a spisovateli Pavlu Šrutovi. Jeho ocenění si převzala dcera Veronika v doprovodu zpěváka Luboše Pospíšila. „S Pavlem jsme se seznámili v roce 1978 a od té doby jsem nazpíval jeho 85 textů. Spíš bych ale měl říkat básní. Jeho dnešní ocenění je důkazem, že lidi o Pavlovi vědí a že ho pořád mají rádi,“ řekl Luboš Pospíšil.

Legendou Nočního proudu v kategorii Zpěvačka se stala Yvetta Simonová, která 4. listopadu oslaví 90. narozeniny. „Děkuji mnohokrát, strašně moc děkuji. Byla to dlouhá cesta,“ ohlédla se za svou hudební dráhou, která dosud neskončila, opravdová legenda české populární hudby.

Legendy Nočního proudu 2018
– zpěvačka: Yvetta Simonová
– zpěvák: Dalibor Janda
– skupina: Fleret
– objev roku: Michal Horák
– událost roku: Porta Řevnice
– zvláštní cena: Jaroslav Wykrent
– in memoriam: Pavel Šrut, Oskar Gottlieb, Wabi Daněk