Generál Josef Bílý po okupaci spoluzakládal ilegální odbojovou protinacistickou vojenskou organizaci Obrana národa a stal se i jejím prvním velitelem. V roce 1940 byl zatčen a po nástupu Heydrichiády byl jedním z prvních popravených.

Josef Bílý v letech 1937–1939 žil v Mikulandské ulici v domě 122/4. Právě v jeho bytě byla v březnu 1939 Obrana národa založena. Když byla minulý rok otevřena v tomto domě nová pasáž, pojmenování Pasáž generála Josefa Bílého se samo nabízelo. Zvláště, když byl chvíli před tím Josef Bílý jmenován čestným občanem Prahy 1 in memoriam.

V den letošních generálových narozenin položil místostarosta Pavel Nazarský kytici k pamětní desce, která v pasáži Josefa Bílého připomíná.

„Náhodní kolemjdoucí ocenili, že Praha 1 nezapomíná na své hrdiny. Z diskuze vyplynuly zajímavé náměty, jak podobným vzpomínkovým akcím vtisknout punc pravidelnosti. Bylo by potřeba vypracovat jakýsi itinerář podle dat výročí, přičemž by se nemuselo jednat jen o pamětní desky, ale též sochy a jiná místa připomínající pozoruhodné osobnosti. A protože mám v gesci školství, hned mě napadaly i žákovské projekty, které by mohly být velmi zdařilé. Uvidím, zda se mi žáky a pedagogy pro tuto myšlenku podaří získat,“ uvedl pan místostarosta.