Už dvacet let každé dva roky pořádá nezisková organizace Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů konferenci, na které se v Praze scházejí Češi doslova z celého světa. Letos krajané z Rakouska, Švýcarska, Austrálie, Švédska, Francie a dalších zemí zavítali během svého programu i na návštěvu do Galerie 1.

„Bylo to milé setkání s krajany, z nichž mnozí jsou navíc členy krajanských sokolských organizací, a to mě samozřejmě jako místostarostu České obce sokolské velmi těší,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který v Galerii 1 s krajany besedoval.

Konference, jež se každé dva roky koná většinou na území Prahy 1, se zaměřuje hlavně na propojování lidí, kteří v minulosti z různých důvodů odešli do exilu a emigrace.

„Snažíme se vytvářet platformu pro setkávání a vzájemné poznávání krajanů, kteří pocházejí z různých zemí celého světa, od Austrálie až po Spojené státy, a zároveň platformu pro Čechy doma i v zahraničí, abychom pomohli překonávat bariéry mezi nimi,“ vysvětlil Miroslav Krupička, předseda Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů.

Tématem letošní konference byli „krajané v době globalizace“, která podle pořadatelů negativně ovlivňuje život krajanských komunit, když se lidé stěhují do měst a mladá krajanská generace už zpravidla neudržuje zvyky a tradice a ztrácí i český jazyk.

Další informace: https://zahranicnicesi.com.