Vojtěch Dvouletý, zástupce představeného kapucínů v České republice, přivítal v kostele svatého Josefa na náměstí Republiky, který je lidově znám také jako kostel u sv. Tadeáše, první letošní koncert v rámci cyklu Kostelní slavnosti.

Spolu s ním pozdravily zcela zaplněný chrám také starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a hlavní osobnost Kostelních slavností Markéta Fassati.

A co bylo tentokrát na programu?

1. J. S. Bach – Fantasia c moll, BWV 537
  2. J. S. Bach / Ch. Gounod – Ave Maria
  3. P. Mascagni – Ave Maria (Cavalleria Rusticana)
  4. J. A. Benda – Grave pro violu a varhany
  5. G. F. Händel – Lascia ch’io pianga (Rinaldo)
  6. J. Ch. Bach / Henry Casadesus – Allegro a Adagio molto espressivo z Koncertu c moll
  7. W. A. Mozart – Agnus Dei z Korunovační mše in C, KV 317
  8. G. Caccini – Ave Maria
  9. A. Dvořák – Zpívejte Hospodinu píseň novou, Biblické písně op. 99

Příští koncert se uskuteční ve čtvrtek 25. dubna od 18 hodin v kostele sv. Tomáše v Josefské 28 na Malé Straně. Jeho název bude POCTA ČESKÉ HUDBĚ a bude se konat v rámci XXVI. Augustiniánského týdne. Tak si ho nenechte ujít.

Řád menších bratří kapucínů je řádem katolických řeholníků, který patří mezi františkánské řeholní řády. Byl založen v roce 1528 jako reformní hnutí uvnitř františkánského řádu.
Do Čech přivedl kapucíny sv. Vavřinec z Brindisi, a to 13. listopadu 1599 na pozvání pražského arcibiskupa Zbyňka Berky z Dubé a Lipé. V současné době najdete kapucínské kláštery v Praze na Hradčanech a na nám. Republiky, v Sušici, v Brně a Olomouci.

Název „kapucíni“ pochází od dlouhé špičaté kapuce (latinsky cappuccio), která je součástí řeholního oděvu a je také charakteristickým znakem vzhledu členů řádu.

Kostel sv. Josefa byl součástí kapucínského kláštera, který založil v roce 1630 Gerhard z Questenberku. Jednoduchá obdélníková nezdobená stavba kapucínského typu s dvorkem, ve kterém jsou pod klenutými stříškami barokní pískovcové sochy sv. Judy Tadeáše a dvou andělů, má i prosté vnitřní vybavení. Pruské obléhání Prahy v roce 1757 připomínají dvě zazděné dělové koule v klenbě kostela.

Více informací: www.kostelnislavnosti.cz.