Romantické prostředí malebného kostela svatého Josefa na Malé Straně se stalo v pondělí 26. června místem dalšího setkání příznivců spojení historie a vážné hudby, pořádaných pod názvem Kostelní slavnosti. Letos se konalo již popáté, tentokrát jako Sluneční variace. V kostele zahrál skladby známých mistrů smyčcový Melody Quartett a zazpívala sopranistka Markéta Fassati.

„Každé takovéto naše duchovní zastavení má název, který odpovídá tomu, kde se nacházíme, co se bude hrát a jaký to bude mít náboj. Vše je to navzájem propojené, aby celkový zážitek byl co nejsilnější,“ vysvětlila Markéta Fassati, která je zároveň i autorkou projektu Kostelní slavnosti. „Název dnešního koncertu se také odvíjí od skutečnosti, že nám začíná léto a například i na stropě tohoto kostela je motiv, který velmi připomíná sluneční paprsky,“ dodala. Navíc kostel svatého Josefa, který se nachází hned v sousedství Malostranského náměstí v Josefské ulici, je sice svou rozlohou spíše menší, na druhou stranu je ale zvukově velmi velkorysý.

Umělci zahráli skladby J. S. Bacha, G. F. Händela, Ch. Gounoda, W. A. Mozarta, J. Brahmse, L. van Beethova, R. Lovlanda, G. Gershwina, L. Cohena a A. Dvořáka. Koncert byl originální a v nastudování smyčcového kvarteta a zpěvu slyšeli návštěvníci tyto skladby vůbec poprvé. „Vždy se snažíme o originalitu, chceme vložit do koncertů v kostelech nějakou zvláštnost,“ upozornila Markéta Fassati. „Příkladem může být dnešní uvedení písně Antonína Dvořáka „Když mne stará matka“ z cyklu Cigánské melodie, kterou autor složil pro klavír nebo orchestr. V podání smyčcového kvarteta to zní trochu jinak, ale velice krásně,“ dodala.

Projekt Kostelní slavnosti vznikl na konci roku 2020 s podporou městské části Praha 1. A to především v reakci na omezující opatření v důsledku pandemie koronaviru. „Přestože tento projekt vznikl jako určité kreativní řešení v reakci na omezení kulturních aktivit v době pandemie koronaviru, získal si velmi rychle přízeň veřejnosti. Vytvořila se tak hezká tradice, kterou velmi vítáme, podporujeme a určitě v tom budeme pokračovat,“ zdůraznila starostka Terezie Radoměřská.

Další koncert z cyklu Kostelní slavnosti je plánovaný na začátek letošního podzimu. Více informací je k dispozici na www.kostelnislavnosti.cz.