Při příležitosti prvního výročí své činnosti navštívil Prahu 1 mužský pěvecký sbor Männersache z partnerského města Bamberg. Během své třídenní návštěvy zazpíval na Střeleckém ostrově, na Staroměstské radnici i v pražských uličkách.

Skupinu přijal na Staroměstské radnici radní pro kulturu Petr Burgr, který velmi ocenil činnost sboru. „Přátelské vazby mezi Prahou 1 a Bambergem fungují od roku 1992 a stále ukazují nové příležitosti, kterými se můžeme vzájemně inspirovat,“ uvedl radní Petr Burgr. „Je skvělé, že pouhé tři týdny po vystoupení Bambergských symfoniků máme možnost nahlédnout i na jinou rovinu hudebních aktivit u našich přátel v Bambergu,“ dodal pan radní.

Ve spolupráci s Malostranskou besedou se poté v sobotu 1. 6. od 13:00 uskutečnilo oficiální vystoupení sboru na Střeleckém ostrově v rámci letního Střeláku. Jelikož je ale filosofie sboru založena na bezprostřednosti, nebylo to jejich jediné pražské vystoupení a členové sboru při svých cestách pražskými uličkami a náměstími zazpívali několik písní ze svého repertoáru všude tam, kde pocítili nutkání – a odměnou jim byl potlesk zdejších rezidentů i návštěvníků města, kteří sbor na některém z těchto míst potkali.

Městská část Praha 1 přeje sboru Männersache mnoho úspěchů a doufá v další setkání a společné aktivity.

Více informací o sboru:

http://maennersache.beer

https://www.facebook.com/pg/Maennersache.Bamberg

HISTORIE SBORU

Přesně před rokem 31. 5. 2018 učitel hudby a zpěvu Thomas Kaminski dal dohromady skupinu mužů s ryzím zájmem o zpěv. Pojmenoval ji „Männersache“, neboli „Mužská věc“.

Díky nízkým nárokům na individuální kvalitu hlasu jednotlivých členů či jejich zkušenosti se zpěvem je tento sbor otevřen každému muži, který si chce zazpívat; díky podpoře místních subjektů se členové sboru scházejí každý týden ve čtvrtek večer v koncertní hale Live Club aby zpívali, rozvíjeli své hlasy a schopnosti, ale též aby prohloubili své přátelství a pospolitost.

Skupina se rozrostla z původních 15 zakládajících členů na 35 stálých zpěváků a dalších přibližně 60 sympatizantů, kteří pravidelně sledují aktivity sboru. Jelikož je sbor otevřen všem mužům ze všech společenských vrstev, věříme, že se bude rozrůstat i nadále.

Sbor zažil celou řadu spontánních vystoupení v Bambergu během festivalů, akcí, svateb či jen tak ve veřejném prostoru, při kterých mohl sdílet s ostatními svou lásku k hudbě při zpěvu populárních písní jak od autorů jako James Taylor, Asia, Peter Gabriel či George Ezra, tak i od německých zpěváků a skladatelů.