Vodičkova 30, Nové Město

I vám se někdy stává, že přijdete do knihkupectví vybírat dárek k Vánocům a z té ohromné nabídky se vám zatočí hlava a nevíte po čem sáhnout? Pak pro vás máme několik tipů od knihkupce Filipa Písařovice. Věříme, že se necháte inspirovat a vyberete si tituly, které potěší vás i blízké.

Jednou z nejdiskutovanějších knih letošního roku je bezpochyby biografie Kundera z pera Jana Nováka. Kniha se věnuje životu Milana Kundery, za hranicemi asi nejznámějšího spisovatele s tuzemskými kořeny. Na rozdíl od řady biografií, které vznikaly pod Kunderovým dohledem, představuje Novákova práce mimořádný příspěvek samostatného výzkumu a originálně pojatého portrétu slavného autora knižních bestsellerů.

Pokud máte rádi verše spojené s humorem a satirou, pak vás určitě potěší kniha Filozofové pod Petřínem, která je dílem Jana Koska. V publikaci se potkáte se zmatenými intelektuály, intelektem obdařenými zvířaty, velikány světových dějin a příslušníky různých národů, kteří se chovají přesně v duchu zaběhlých stereotypů. Kniha vyniká smyslem pro absurditu a nonsens, pro hru se slovy a myšlenkami zakletými v neotřelých rýmech.

Milovníci detektivních příběhů by si neměli nechat ujít nejlepší finský krimiromán roku 2011 Léčitel od Antti Toumainena. Jeho děj se odehrává v Helsinkách blízké budoucnosti, kdy fatální změna klimatu přinesla do zdejších ulic kromě přívalů vody také chaos, utečence, narůstající zločinnost a epidemie různých chorob.

Jestli jste příznivci ironie Woodyho Allena a líbilo se vám například sarkastické vyprávění kultovního komiksu Red Meat, pak určitě sáhněte po knize Rudo od slovenského autora Daniela Majlinga. Čeká vás soubor existenciálně laděných kreslených povídek, který pracuje s ironií, nadsázkou a černým humorem.

A protože Vánoce jsou především o tom udělat radost dětem, máme tu několik tipů na knížky právě pro ně. Velkou pozornost si zaslouží kniha Hlava v hlavě, která získala například prestižní Magnesii Literu jako nejlepší publikace pro děti. Kniha má originální a hravou vizuální formou pomoci dětem pochopit základní skutečnosti týkající se hlavy, mozku a jeho fungování.
Pro ty menší děti tu pak jsou dvě klasiky, které ilustroval legendární Jiří Trnka. Pokud jste tipovali Broučky  Jana Karafiáta, tak jste trefili do černého. Tou druhou je pak Špalíček veršů a pohádek od Františka Karafiáta, který přináší příběhy o Červené karkulce, Budulínkovi, Otesánkovi, Palečkovi i Smolíčkovi.

Nechce se vám před Vánoci do velkých knižních domů? Pak zkuste navštívit malé knihkupectví Řehoř Samsa, které najdete již od roku 1992 v pasáži Domu u Nováků. Majitel Filip Písařovic ochotně poradí s výběrem a během vyprávění o knížkách připraví třeba dobrou kávu či sklenici vychlazeného piva.  Tohle knihkupectví  je totiž také galerie a kavárna.