Povídky Františka R. Krause můžou posloužit jako most do doby dávno minulé a jejich bohatý jazyk nás přenese do Prahy na začátek 20. století. František R. Kraus Prahu miloval a ve svých povídkách nám připomíná dávno zapomenuté reálie.

Beletristické texty začal psát po roce 1945 a to na radu profesora Vondráčka, aby se tímto způsobem lépe vyrovnal s traumatickými zážitky holokaustu. A tak se v průběhu druhé poloviny čtyřicátých let jeho novinářská práce proměňovala v práci spisovatelskou.

Přesvědčit se o tom, že se mu dílo nadmíru povedlo, můžeme v právě vydané knize Povídky ze Svrabové čtvrti – Zmizelý svět židovské Prahy, která byla pokřtěna v uplynulých dnech v hotelu Golden Prague za účasti mnoha hostů.

Kniha je doprovázena ilustracemi Ivana Bukovského, graficky ji zpracovala Barbora Solperová. Je doplněna slovníčkem z Dreivölkerstadt, jak Prahu kdysi výstižně nazval Max Brod. A moudří vědí, že Dreivölkerstadt znamená město tří národů českého, německého a židovského…  

Na slavnostním křtu přečetl pasáže z knihy Tomáš Töpfer, hudbou a zpěvem obohatilo program duo Jiřiho Cerhy a Viléma Bernáčka.

Touto knihou nekončíme, slibují vydavatelé i syn autora, Tomáš Kraus.

Tak ji ochutnejte, zajděte si pro ni do nějakého příjemného pražského knihkupectví. Má mnoho škál a mnoho vůní. Neváhejte a čtěte…