Vskutku unikátní výstavu připravila pro své návštěvníky Galerie 1 ve Štěpánské ulici, kterou provozuje Městská část Praha 1. Expozici tvoří na tři desítky obrazů od výtvarnice Jitky Hilské, pro jejichž tvorbu se nechala inspirovat poezií Jana Skácela. Nejedná se o ilustrace, obrazy jsou jakýmsi pokusem o výtvarný přepis básní.

Díla vznikala v 90. letech minulého století a v prvním desetiletí tohoto století. V té době byly pro autorku Skácelovi básně téměř jedinou inspirací a zároveň terapií.

Letos by se dožil sta let. Stála jsem proto velmi o to, aby prezentace mých obrazů ve spojení s jeho poezií se mohla uskutečnit. Z mé strany je to i poděkování Janu Skácelovi za jeho tvorbu. Jsem moc ráda, že mi Praha 1 vyšla vstříc a měla pro to pochopení,“ řekla při vernisáži Jitka Hilská. „Je to v celé řadě ohledů výjimečná výstava. Právě o takové v Galerii 1, její dramaturgii, usilujeme,“ uvedl místostarosta Petr Burgr, který má oblast kultury v kompetenci.

Jitka Hilská se narodila v roce 1953 v Praze, kde také žije a pracuje. V letech 1972 – 1977 vystudovala scénické výtvarnictví na divadelní fakultě AMU v Praze. Je členkou Nového sdružení pražských umělců, působí jako pedagog výtvarného oboru na Základní umělecké škole.

Jitka Hilská a Jan Skácel se nikdy nepotkali, avšak jejich tvorba se nese na stejné vlně. „Oba chtějí probudit lidskou mysl, ukázat jí ono zdánlivě neviditelné a přesto krásné, to, co tušíme, ale čemu se z mnoha prozaických důvodů nevědomky vyhýbáme,“ řekl při zahájení vernisáže znalec umění František Malina. „Malířka sleduje stejný cíl jako básník, ovšem ubírá se k němu zcela odlišnou a přitom stejně působivou cestou. Je pro ni charakteristická precizní práce s barvami jako hlavní výrazový prostředek. Barvy jsou hlavními stavebními prvky jejích obrazů,“ dodal.

Výstava potrvá do 3. září 2022 a je přístupná od úterý do pátku od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 18.00, v sobotu pak od 10.00 do 14.00.