Procházka centrem Prahy by měla kromě konzumace historických památek obsahovat také návštěvu některé ze zdejších kaváren. K těm nejznámějším patří Café Montmartre v Řetězové ulici, o kterém lze bez přehánění říci, že tudy prošly dějiny české umělecké avantgardy počátku dvacátého století. Již dvaadvacet let ji provozuje paní Iva Nesvadbová.

Kavárnu najdete v historickém domě U tří divých mužů a může se honosit vskutku dlouhou historií již  od konce osmnáctého století.

Na počátku dvacátého století se tu scházela špička pražské umělecké komunity. Potkat jste se zde mohli se zuřivým reportérem Egonem Ervínem Kischem a Edurdem Bassem, mezi štamgasty patřili Jaroslav Hašek, Gustav Meyrink a Max Brod. Kromě řady dalších česky i německy píšících literátů sem chodili i malíři, hudebníci a další umělci. Po první světové válce však sláva kavárny Montmartre postupně upadala, až nakonec došlo k jejímu uzavření.

„Kavárnu mám od Prahy 1 pronajatu od roku 1999. Městská část tehdy dům, který byl ve značně zchátralém stavu, zrekonstruovala a chtěla sem vrátit ducha počátku dvacátého století. Proto jsem přikročila k zařizování kavárny tak, abych se co nejvíce přiblížila původní podobě tohoto kdysi tak slavného podniku,“ uvedla Iva Nesvadbová.

V kavárně se tak setkáte s nábytkem, který pořídila podle dobových fotografií stejný, jaký zde byl kdysi. Používají tu i původní druhy písma, najdete zde i historický plakát Café Montmartre z jeho slavných dob nebo fotografii zakladatele podniku Josefa Waltnera.

Od znovuotevření se kavárna stala oblíbeným místem pro vysokoškolské studenty zejména z právnické a filozofické fakulty nebo z DAMU, a také pro kumštýře nejrůznějšího druhu – malíře, spisovatele a herce. Před lety sem s potěšením chodíval i Václav Havel. „Rádi sem chodí i místní starousedlíci, protože jsem nikdy neusilovala o to, abych z Montmartre udělala podnik pro zahraniční turisty,“ vysvětlila Iva Nesvadbová.

Nepravidelně zde pořádají také koncerty. Paní provozovatelka se stále snaží udržet původního ducha pravé kavárny. A přestože ani jí se nevyhnuly problémy způsobené covidovou pandemií, i díky podpoře městské části kavárna běží dál, a paní Nesvadbová neztrácí elán a chuť v jejím provozování pokračovat.

Mají tu velký výběr výborných francouzských paštik a vyhlášené jsou jejich lahůdkové vídeňské párky s křenem a hořčicí. Točí plzeňský Prazdroj a pivo z Kácova. A protože dbají na vysokou kvalitu nabízených jídel i nápojů, dostanete i vynikající brazilskou kávu.