Až do 21. června si můžete na náměstí Republiky dát kávu potmě, dokonce v absolutní tmě, kde navíc obsluhují nevidomí kavárníci. Kavárnu, která se jmenuje POTMĚ – IN THE DARK, provozuje za podpory Městské části Praha 1 Nadační fond Českého rozhlasu.

„Praha 1 je tradičním hrdým partnerem projektu Světluška i kavárny POTMĚ, které pomáhají handicapovaným osobám s jejich integrací do většinové společnosti a které rovněž seznamují veřejnost s překážkami, jimž nevidomé osoby musejí čelit,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který každoroční provoz kavárny na náměstí Republiky tradičně zahajuje.

„Letos návštěvníky uvnitř kavárny čeká například obdoba známého videostopu, ovšem hra je přizpůsobená pro nevidomé a jmenuje se příznačně – audiostop. Lidé hádají ukázky z filmů a pohádek. Dále si mohou vyzkoušet s nevidomým Zdeňkem Rybákem z Návštěv POTMĚ, nového projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu, navigaci pro nevidomé nebo ochutnat výbornou zmrzlinu,“ popsala projektová manažerka Světlušky Dita Jůnová.

V kavárně obsluhují výhradně nevidomí kavárníci, pro které kavárna znamená možnost pracovního uplatnění. Výtěžek z kavárny POTMĚ putuje na konto projektu Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu, pomáhajícího těžce zrakově postiženým dětem i dospělým na cestě k samostatnému životu plnému pestrých aktivit.

Kavárna POTMĚ je otevřena od 10 do 21 hodin, s pauzou od 15 do 15,30. Vstupné je 140 korun a v ceně jsou zahrnuty i hrneček s logem Světlušky a přívěsek svítící ve tmě. Na každém stole v kavárně jsou také pastelky a papír, a tak si mohou malí i velcí návštěvníci něco namalovat. Jak se jim to povedlo, zjistí až zpátky na světle před kavárnou.