Někdy jsou příběhy pražských provozoven natolik poutavé, že by se o nich dala napsat kniha nebo natočit film. Mezi takové provozovny patří jednoznačně Kafe Karolínka, které je definicí skutečného rodinného podnikání, lásky k řemeslu a také myšlenky, kdy zákazník není jen zdrojem obživy, ale plnohodnotnou součástí celého konceptu. A o takových živnostnících píšeme nejraději.

Láska k pečení a cukrařině je součástí rodiny majitelky Lenky Burianové už po generace. V roce 1993 založila společně se sestrami a švagrem rodinnou firmu v Karlovarském kraji zaměřenou na tradiční pekařské a cukrářské výrobky. Postupně s příchodem farmářských trhů se začali etablovat i v naší metropoli, kde dokázali oslovit i zdejší náročnou klientelu. Výroba těchto produktů funguje dodnes.

Příběh Kafe Karolínka odstartoval až o několik let později, a to v ne zrovna příznivé době šíření covidu. Majitelce Lence Burianové se naskytla příležitost pronajmout si krásné prostory v Betlémské ulici a vše nabralo rychlý spád. „Nemám dlouhodobé vize, takže jsem kavárnu úplně neplánovala. Když se však naskytla takováto příležitost, šla jsem do toho,“ popisuje vznik majitelka. I když se jednalo o nečekanou a rychlou akci, dala si na konceptu kavárny skutečně záležet.

Design celé kavárny je propracován do nejmenšího detailu. V kombinaci s krásnými stropními klenbami vytváří pro zákazníky překrásné prostředí. Interiér tak budí dojem, že jste na místě, kde se o vás dobře starají. Teď si možná říkáte, že si za takové prostředí a produkty trochu připlatíte. Nic není dál od pravdy. Zákusky, káva i polední polévka jsou zde opravdu za hubičku. I proto jsou v kavárně v Betlémské ulici nejčastějšími zákazníky senioři, kteří si pochvalují, že nemusí sahat hluboko do kapsy. „Já chci, aby naši starší zákazníci viděli, že i za nízké ceny se o ně dokážeme dobře postarat, a myslíme přitom i na prostředí našeho podniku. Nemá být přece pravidlo, že kvalita má být přístupná jen mladým a movitějším lidem,“ vysvětluje sympatická majitelka.

A jak čas běžel, naskytla se paní Burianové další příležitost pronajmout si prostory. Tentokrát na Malé Straně v ulici U Lužického semináře. Ano, hádáte správně. Paní Burianová opět chytila příležitost za pačesy a Kafe Karolínka, tentokrát na levém břehu, už funguje několik týdnů. S provozem obou kaváren pomáhá mamince Burianové syn Adam. Výroba dobrot zatím zůstává v západních Čechách.

Zavítejte do jedné ze dvou kaváren v centru naší stověžaté metropole, nebudete litovat!