Zapomeňte chvíli na předvánoční shon a zastavte se v historickém domě na náměstí Republiky 7. Populární veletrh současného umění ART PRAGUE zde otevírá brány všem milovníkům výtvarného umění, a nejen jim. Na své si zde přijdou fanoušci téměř všech výtvarných oborů – od malby přes kresbu, grafiku, sochařství, umělecké sklo až k instalacím a videoprojekcím.

Slavnostní vernisáž jubilejní 20. výstavy ART PRAGUE se uskutečnila v pondělí 6. prosince a návštěvníky v budově z roku 1904 na náměstí Republiky přivítal 1. místostarosta Městské části Praha 1 Petr Burgr. „Pro Prahu 1 je ctí, že může podporovat takovéto projekty. Naším cílem je starat se o kulturu a kulturní život a každá taková akce v Praze 1 pro nás znamená velkou radost,“ řekl na úvod vernisáže.

Koncept ART PRAGUE spočívá v propojování české a zahraniční výtvarné scény. Na výstavě se tak představuje na 190 výtvarných umělců ze všech koutů světa. „Jsme rádi, že vůbec poprvé se nám přihlásila galerie Port Gallery z Barcelony. Reprezentuje tu dva nadějné umělce, kteří zde prezentují abstraktní a landscape umění,“ popsala ředitelka ART PRAGUE Iva Nesvadbová.

Vedle již zmíněné galerie ze Španělska mohou návštěvníci obdivovat díla umělců z Německa, Dánska, Ruska, Saudské Arábie, Turecka, Velké Británie, Francie či Kanady. Nechybějí ani české galerie, známé už z předešlých ročníků, společně s ikonami české výtvarné scény.

Celkem 39 galerijních expozic se rozprostírá na dvou patrech v prostorách neoklasicistní budovy na náměstí Republiky 7 (přístup od Kotvy – Králodvorská 16). „Bývalé kanceláře v budově slouží jako oddělené galerie každého z účastníků. Preferujeme takovéto dělení před tím veletržním,“ uvedla Iva Nesvadbová. Zároveň vyzdvihla atmosféru historické budovy: „Instalace umělců v ruinách tohoto domu povyšují tento prostor na něco zcela jiného.“

Kromě galerijních expozic se návštěvníci veletrhu umění mohou těšit i na doprovodný program, který nabízí živé výtvarné prezentace, přednášky či workshopy pro děti.

S návštěvou ART PRAGUE dlouho neotálejte – probíhá do této neděle 12. prosince. Výstava je otevřena od úterý do soboty v časech od 11 do 19 hodin, v neděli pak od 11 do 18 hodin.