Třicítka mladých kandidátů do podzimních komunálních voleb – od Ostrova u Karlových Varů po Ostravu a od České Lípy po Uherské Hradiště – se sjela do Prahy na třídenní víkendový workshop spolku Mladí občané, který začínajícím politikům poskytl velké množství informací, rad a zkušeností od odborníků, akademiků a zkušenějších mladých politiků.

„Nemyslete pouze ve svém čtyřletém období. Jakoukoliv vizi budete mít, zarámujte ji do dlouhodobé koncepce,“ kladla mladým lidem na srdce architektka a urbanistka Kristýna Stará a starosta Velatic u Brna Jan Grolich zdůraznil: „Komunální politika je o lidech. Musíte pro ostatní něco dělat, abyste se dostali do povědomí, nejen tak přijít a říct: Tak jo, budu kandidovat.“

„Rozmluvte lidi. To je váš největší úkol,“ zdůraznil zase Jan Urban, novinář, spisovatel, pedagog, bývalý disident a spoluzakladatel Občanského fóra, který si uspořádání workshopu velmi pochvaloval: „Na tohle setkání čekám třicet let.“

Sobotní část setkání zahájil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který účastníky přivítal v Galerii 1. „Jak tento workshop, tak celá práce spolku Mladí občané jsou velmi užitečné, protože poskytují motivaci i důležité informace a zkušenosti mladým lidem, kterým není lhostejné směřování jejich obcí a měst a kteří jinak nemají příliš možností se o komunální politice a fungování samosprávy i státní správy dozvědět víc,“ ocenil Oldřich Lomecký.

Víkendový workshop byl určen mladým začínajícím politikům od osmnácti do třiceti let z celé České republiky. Jeho program zahrnul vše od financování komunitních projektů přes rétoriku až po politický marketing.

Připravil ho spolek Mladí občané, který se snaží více zapojit mladé lidi do komunální politiky a poradit jim a zároveň upozorňuje na alarmující dosavadní takřka mizivou míru angažovanosti mladých lidí v obecních zastupitelstvech.

Více informací: www.mladiobcane.cz a www.kandiduju.cz