Normální šílenství

Normální šílenství, tak zní název knižní prvotiny dvou autorů z Prahy 1. Jiří Pasz a Adéla Plechatá v publikaci poodkrývají čtenářům fakta o duševních onemocněních. Narozdíl od těch fyzických se často o psychických nemocech bojíme mluvit a cílem knihy je toto tabu alespoň částečně odbourat. Diskuse o těchto chorobách je totiž prvním krokem k jejich pochopení.

„Vytvořili jsme nový žánr. Chtěli jsme, aby kniha obsahovala důležité informace z odborných studií, od vědců či terapeutů a zároveň, aby byla čtivá. Proto jsme zvolili formu lidských příběhů. Kniha, tak zobrazuje vnímání nemoci nejen ze strany odborníků, ale právě i z pohledu samotného pacienta,“ popisuje knihu Jiří Pasz. Kniha tedy není pouhým sborníkem strohých faktů o psychických chorobách, ale na více než 500 stranách dokáže lidskými příběhy čtenáře vtáhnout do problematiky takovým způsobem, že se jeho pohled na duševní zdraví zcela změní.

Jako další cíl si autoři kladou boření mýtů o daných nemocech. „Málokdo si uvědomuje, že psychické nemoci se u každého projevují trochu jinak a také se mění jejich příznaky podle věku pacienta,“ vysvětluje Pasz. Často se totiž lidé s nějakou duševní chorobou předčasně odepisují, a přitom by mohli zcela bez omezení fungovat v běžném soukromém i pracovním životě. Terapie a prevence – to jsou zásadní klíče k normálnímu žití. Při čtení člověk zjistí, že dnešní lékaři dokážou skutečné zázraky. „Zároveň se dá z informací v knize vyčíst, jak takovým nemocem předcházet,“ říká autor knihy. Ano, skutečně se dá tréninkem naší mysli předejít i vážnějším projevům duševních chorob.

To vše a ještě mnohem více zjistíte v této publikaci, kterou kladně přijala laická i odborná veřejnost. Knihu můžete zakoupit u všech dobrých knihkupců a o jeden výtisk s věnováním od autorů si s námi budete moci zasoutěžit!