Až do 25. října můžete v sídle Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan (Malostranské nám. 27, středa a čtvrtek 12:00 – 18:00) navštívit výstavu obrazů akademického malíře Jiřího Michálka s názvem Pozdní sběr.

Výstava zorganizovaná Jiřího dcerami Pavlou a Olgou představuje vynikajícího malíře pocházejícího z Frýdku-Místku v předvečer jeho nedožitých stých narozenin a nabízí díla z jeho velmi úspěšného prvotního období padesátých a zejména šedesátých let, kdy jeho tvorba nesla všechny atributy dokonalého zvládnutí odkazu moderního umění třicátých a čtyřicátých let.

Malíř a grafik Jiří Michálek, který se narodil roku 1926 a zemřel v roce 1994, studoval v letech 1947 až 1952 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, a to v ateliéru profesorů Jaroslava Nováka a Emila Filly. Hned po škole přešel do nového ateliéru kresleného, loutkového a vědeckého filmu profesora Adolfa Hoffmeistera. Tam působil jako odborný asistent až do roku 1959. Poté se věnoval volné tvorbě, typografii a s architekty spolupracoval na řešení interiérů. Vytvořil také řadu kreslených a populárně vědeckých filmů.

První samostatnou výstavu měl v galerii Karlovka na Karlově náměstí v roce 1963. Vystavoval také v Polsku, Egyptě, Švýcarsku, Kanadě, Itálii, Francii a v dalších zemích i galeriích v republice.

Jeho manželkou byla skvělá fotografka, výtvarnice, grafička a herečka Olga Michálková, které nedávno její dcery rovněž připravily vzpomínkovou výstavu s názvem Selfies. Životní dílo manželů bylo představeno na jejich společné výstavě Spřízněni volbou v červnu roku 2013 v Portheimce. V únoru téhož roku Olga ve věku 79 let zemřela.