Portréty půvabných žen, westernová krása amerického západu, poodhalená tajemství ženského těla, snové obrazy měst i lidí v nich – to jsou jen některé z řady motivů představených na výstavě fotografa Jiřího Machta, kterou je nyní možné zhlédnout v Galerii 1 ve Štěpánské 47 a která nese název „25 let snění“.

 „Výstava nabízí průřez mojí tvorbou za posledních pětadvacet let, klasické černobílé fotografie i fotografie, do kterých maluju. Celkem jich je sto padesát,“ popsal čtyřicetiletý rodák z Prahy, který začal fotit už na základní škole. Po maturitě na Střední výtvarné škole Václava Hollara pak vystudoval fotografii na FAMU. Dosud má za sebou třicítku autorských výstav a jeho snímky jsou zastoupeny v evropských, amerických i asijských sbírkách.

Jak napsal legendární historik umění, výtvarný teoretik a pedagog prof. František Dvořák, „Jiří Macht upoutává především pojetím fotografie jako prostředku k poznání života hmoty, jejíž emotivní složky originálně objevuje k vyvolání pocitů zaměřených k účinkům krásy“. Autor své fotografie zakomponovává do nápaditých a barvitých koláží. Podle prof. Dvořáka dal koláži jako uměleckému oboru novou podobu.

„Mám velkou radost z této výstavy, a pokud mohu soudit z velkého počtu návštěvníků slavnostní vernisáže, nejsem se svou radostí sám. Všem milovníkům fotografie a výtvarného umění expozici v Galerii 1 vřele doporučuji,“ prohlásil starosta Prahy 1 a patron Galerie 1 Oldřich Lomecký, který v originálním prostoru přivítal kromě autora a dalších osobností i režiséra, herce, reklamní hvězdu, příležitostného fotbalistu a moderátora Jakuba Koháka.

„Jiří byl mým spolužákem na FAMU. On studoval fotografii a já produkci, a zatímco on zůstal svému oboru věrný, mě už život zavál jinam,“ prozradil Jakub Kohák, který s úsměvem zdůraznil, že oba byli studenty poctivými a dobrými.

Výstavu Jiřího Machta „25 let snění“ můžete v Galerii 1 ve Štěpánské 47 navštívit do 24. února.

Další informace: www.galerie1.cz a www.macht2.com.