O Lapland Extreme Challenge a o boji s touto skutečně extrémně náročnou výzvou a severským závodem o délce tisíc kilometrů píše ve své knize s názvem První stopa Markéta Peggy Marvanová. Ta měla spolu se svým přítelem Adamem Záviškou na zdolání nehostinného, mrazivého a zasněženého Laponska třicet dní.

„Gratuluji obyvatelce Prahy 1 Markétě Marvanové, která kromě historického centra české metropole miluje mrazivou exotiku, k tak výjimečnému výkonu i ke knize, jež o tom pojednává a jejíž napsání bylo určitě také náročnou výzvou,“ ocenil Oldřich Lomecký, starosta Městské části Praha 1, která vydání knihy podpořila.

Markéta Marvanová a Adam Záviška absolvovali svůj životní závod letos v únoru, kdy 1 025 kilometrů zdolali za osmadvacet dní a stali se po letech existence Lapland Extreme Challenge prvními, kteří tento závod dokončili. „Tento závod je hodně specifický a nemá přesně určenou trasu, takže je hodně o orientaci v prostoru,“ vysvětlila Markéta Marvanová a dodala: „Je těžké se na něj připravit. Prvních čtrnáct dní nikoho nepotkáte a během dalších čtrnácti dnů minete jen pár vesnic.“

První dny závodu navíc panovaly velké mrazy, kdy teploty v noci klesaly k minus pětatřiceti a ve dne k minus dvaceti. „Když pak na konci závodu stouply na minus sedm, měla jsem pocit, že je jaro, a strašně jsem zatoužila po zmrzlině,“ uvedla Markéta Marvanová, která si ji opravdu hned v prvním obchodě dopřála.

Markéta a Adam si prý po celý závod připomínali Járu Cimrmana a zdolání severního pólu Čechem Karlem Němce, a to včetně ranních nástupů. Krize, o které Adam netušil, nastala šestadvacátý den, kdy Markéta doufala, že jí Adam dá celý na ten den určený kousek čokolády, tedy včetně svého dílu. Neřekla mu to, a on čokoládu poctivě rozpůlil…

„Nechápal jsem pak, proč se mnou nemluví,“ popsal s úsměvem.

Účast na závodu a vznik knihy podpořila řada přátel a sponzorů. „Děkuji všem lidem a sponzorům, kteří nám pomohli s účastí na závodu i se vznikem knihy, a doufám, že se kniha bude líbit čtenářům i jim,“ uzavřela Markéta Marvanová.

Další informace: www.peggymarvanova.cz.