Jedna z nejnovějších galerií v Praze 1 se nachází v Jilské 14. Za více než rok fungování se zde podařilo uspořádat již několik výstav s nejrůznějšími tématy. Vystavují zde obrazy, grafiky, sochy a objekty. Nejnověji se galerie zapojila v sobotu 17. září do akce Zažít město jinak.

Galerii provozuje Společnost Topičova salonu z. s., která dříve sídlila ve stejnojmenném prostoru na Národní 9. Působí zde tři nerozlučné kamarádky Anna Kučerová, Kateřina Turková a Zuzana Šálanská. Svépomocí a umem sobě vlastním si vylepšily a daly do pořádku rozsáhlý galerijní prostor včetně dvora. Celá galerie je tak pro všechny atraktivnější a příjemnější. Dramaturgicky se snaží držet původní filosofie a v tom jim napomáhá genius loci domu na Starém Městě.

Vystavují i robustní sochy, u kterých vás napadne, že převoz a instalace nebyla ani trochu jednoduchá. „Je to vždy výzva,“ usmívají se společně Anna, Kateřina a Zuzana při vzpomínce na velké sochy Kateřiny Komm. „Ale s naším týmem zvládneme všechno,“ dodávají svorně.

Galerie se orientuje na výrazné osobnosti české výtvarné scény a vyzvedá do popředí autory nesporných kvalit, kteří jsou z různých důvodů nezaslouženě opomíjení nebo zapomínáni. Stejně tak nabízí prostor nastupující umělecké generaci.

V současné době zde můžete navštívit výstavu Tadeáše Kotrby s názvem Rinascimento, která potrvá až do 24. září. A my vám již dnes můžeme prozradit, že tuto galerii čeká retrospektivní výstava malířky, ilustrátorky i sochařky, nestorky českého výtvarného umění Věry Novákové.

V rámci akce Zažít město jinak, která se uskuteční v sobotu 17. září 2022, se galerie propojila se sousedy, Klášterem dominikánů sv. Jiljí a vzdělávací platformou Dominikánská 8 a společně připravili bohatý program. Budou otevřeny výtvarné dílny, návštěvníky čeká občerstvení a malý vintage bazar. Prohlídky kláštera jsou zajištěny a hudební doprovod též. Vstup je zdarma a sympatický tým v Jilské 14 se už teď na vás těší.