Kulturní program českých galerií se po nedávných opatřeních pozvolna vrací k životu. Nejinak je tomu v Galerii 1 sídlící na rohu ulic Štěpánské a V Jámě. Právě v této sympatické galerii byla zahájena retrospektivní výstava „67 PROMĚN“. Ta mapuje výtvarnou dráhu fotografky Jitky Dosoudilové – autorky, která v minulých letech spolupracovala mimo jiné s pražským Evropským domem u příležitosti Světového dne boje proti rakovině.

Název výstavy „67 proměn“ reflektuje myšlenkovou bohatost tvorby autorky a nastiňuje vývoj, jehož prvotním impulsem byla vážná rána osudu v podobě rakoviny. V rámci výstavy je tak možné prohlédnout si nejen současnou tvorbu Jitky Dosoudilové, absolventky soukromého studia výtvarné fotografie, ale také její úplně první výtvarné pokusy, geometrické koláže s ostrými liniemi, které odrážely všechen strach a bolestnou ztrátu jistoty budoucnosti. 

I když mě k výtvarné tvorbě přivedla rakovina, mé obrazy nejsou vůbec depresivní. Naopak, jsou velmi barevné. V barvách, jaké miluje i britská královna,“ uvedla vernisáž výstavy sama autorka. Síla barev, která vyzařuje z koláží, vypovídá o boji mysli s porážkou a o síle naděje, kterou člověk tolik potřebuje.

Tvorba autorky se však neustále vyvíjí a inspirací jí je pouze vlastní fantazie a pocity. Mezi vystavenými díly se tak objevují i koláže připomínající impresi, abstrakci nebo grafiku. „Když něco tvoříte, předáváte své pocity, ale také radost, a hlavně máte stále něco před sebou. Máte další výzvy – co bude dál. Přála bych si, aby byl můj příběh inspirací lidem, kteří prožívají tak těžké období, jako jsem prožívala já,“ řekla o výstavě Jitka Dosoudilová, jejíž díla nacházejí uplatnění v moderních, klasických i alternativních interiérech.

Na výstavu, kterou je v Galerii 1 možné navštívit až do 29. srpna, zve nejen Pražany také Petr Burgr, 1. místostarosta MČ Praha 1. „Jsem rád, že můžeme s hrdostí do Galerie 1 pozvat nejen občany Prahy 1, ale vlastně všechny občany a návštěvníky Prahy. Program galerie se každý měsíc obměňuje – a pokaždé stojí za návštěvu,“ prohlásil Petr Burgr. 

Galerie 1 je otevřena od úterý do pátku v časech od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin. V sobotu je pak možné výstavu navštívit od 10 do 14 hodin.

Více informací o výstavě naleznete zde: https://www.facebook.com/events/292227745421254/