Do 21. prosince se můžete v Galerii 1 přenést do světa sportu, přesněji fotbalu a úplně konkrétně – na Spartu 80. let. Aktuální výstava se totiž jmenuje „Tenkrát na Spartě“ a představuje unikátní sportovní fotografie Zdeňka Lhotáka. Vydařenou expozici zahájil radní Prahy 1 pro kulturu a sport Petr Burgr.

„Výstava je určena hlavně přátelům fotografie, sportu, fotbalu a Sparty,“ uvedl autor a čerstvý sedmdesátník Zdeněk Lhoták, kterého přišli podpořit někdejší sparťanské fotbalové hvězdy Ivan Hašek, Petr Slaný nebo Vlastimil Calta i současná členka představenstva AC Sparta Praha Martina Králová.

„V době, kterou zachycují fotografie, Sparta odstartovala a prožívala vzácnou éru,“ připomněla Martina Králová dobu, kdy Sparta začala sbírat tituly a kralovat českému i československému fotbalu.

Fotografie představují momentky ze zápasů, včetně výtržností tehdejších „rowdies“, i zákulisí s hráči jako Jan Berger, Vítězslav Lavička, Stanislav Griga, Jozef Chovanec, Tomáš Skuhravý, Július Bielik a další, stejně jako s trenéry Jozefem Jarabinským, Vladimírem Táborským a legendárním Václavem Ježkem.

Prvně jmenovaný hráč začínal v TJ Břevnov. V tomto oddílu se na hřišti sešel s dalším fotbalovým žákem podobného jména, ale nakonec odlišného osudu: zatímco Jan Berger to dotáhl do Sparty a reprezentace, Petr Burgr je nyní radním Prahy 1. „Rozdíl mezi námi mj. spočíval v tom, že na mě letěl míč, já si ho pak zpracoval a poté přemýšlel, co s ním udělám. Na Honzu letěl teprve míč, a on už věděl, co s ním provede,“ zavzpomínal Petr Burgr, který všechny hosty vernisáže v jedinečném prostoru Galerie 1 ve Štěpánské 47 přivítal a zahájil vernisáž.

Galerie 1 je otevřena od úterý do pátku, vždy od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin, v sobotu pak od 10 do 14 hodin. Zavřeno je v pondělí, neděli a ve svátky.