Vodičkova 682/20, Nové Město

Obchod se švédskými potravinami Föda naleznete ve Vodičkově ulici. V nabídce mají jak hotová jídla, tak sladké i slané pochutiny a suroviny na přípravu specialit švédské kuchyně. Ve velké nabídce ryb v různých nálevech jsou i „kvašení sledi“, kteří se stali hitem před Silvestrem.

Když se řekne švédské potraviny, tak si málokdo dovede představit, co je tou opravdu tradiční pochutinou, která charakterizuje švédskou kuchyni. Návštěva obchodu vám hodně napoví. V regálech najdete spoustu zajímavých sladkých i slaných pochutin, včetně hotových jídel, která si doma snadno a rychle připravíte. Historie některých výrobců, jejichž produkty se tu prodávají, sahá i do 70. let minulého století.

Majitel dvou obchodů se švédskými potravinami Robert Lis žil dlouhá léta ve Švédsku a jeho dva synové tam dosud hrají hokej. Proto je lehce pochopitelné, že si zvykl na švédský jídelníček, a po návratu do Čech se mu nechtělo měnit zvyky. Začal dovážet produkty švédské kuchyně a rozhodl se, že s nimi seznámí i Čechy. Švédové bydlící v Praze jsou z obchodu nadšení, což je pochopitelné. A Pražáci si sem cestu také našli.

Sortiment se průběžně rozšiřuje podle toho, po čem se zákazníci nejvíce ptají. Ve veliké nabídce ryb v různých nálevech jsou i vyhlášení „kvašení sledi“, kteří se stali hitem před Silvestrem. „Nejvíce je ve velkém nakupovali paradoxně Češi,“ usmívá se paní Vinická, vedoucí prodejny. Znalci vědí, že se jedná o legendární pochoutku Seveřanů, která opravdu úplně vybraně nevoní. V prodejně ale najdete i mnoho jiných vynikajících potravin. Otevřeno je od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin.