Devátý ročník maratonu studentského divadla v Celetné

Pražská umělecká skupina OLDstars v říjnu již po deváté obsadí Divadlo v Celetné. Letošní ročník Festivalu studentských divadel v Celetné proběhne netradičně od neděle do úterý ve dnech 27. – 29. 10. 2019 a představí všechny inscenace OLDstars, které byly uvedeny v uplynulé sezoně.

Třídenní divadelní maraton nabídne bohatý program plný novinek. Z repertoáru OLDstars budou moci diváci zhlédnout například krátkou hru Wolfganga Kohlhaase a Rity Zimmerové Štika k obědu, drama Reta Fingera Kaltes Land, příběh dvou teenagerů napsaný Gabrielem Pintileiem na základě skutečné události Elevátor, hru o lásce, manželství a životních jistotách Iluze Ivana Vyrypajeva či divadelní adaptaci filmu Paola Genovese Naprostí cizinci. OLDstars však na festivalu přivítají i několik hostů. Mladí divadelníci z DDM Prahy 10 uvedou představení Smečka, pojednávající o chlapci z dětského domova, Divadelní spolek JAK při Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy představí svou autorskou inscenaci Mimikry, soubor Vanabí Litoměřice pomstí nevěru v komedii Marca Camollettiho Láska, sex a žárlivosti a další litoměřický soubor Mladivadlo odehraje příběh slepého muže v dramatu Leonarda Gershe Motýli. Ani letos pak v Celetné nebude chybět s OLDstars dlouho spřátelený soubor Ulita z DDM Prahy 3, který uvede dva tituly: Večírek Neila Simona a Terasu, jejímž autorem je francouzský dramatik Jean-Claude Carrière. Posledním hostem festivalu bude divadelní soubor Zpátečníci, jenž představí svou úspěšnou inscenaci Gerta S., adaptaci románu Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch

Stejně jako každý rok se na festivalu dočká několik inscenací derniéry. Mezi ně se počítá například divadelní rekonstrukce jednoho vztahu a tragické autonehody To i ono Daniela MacIvora v podání absolventů letošního úspěšného přípravného kurzu na přijímací zkoušky na DAMU a JAMU. Tentýž tým odehraje také poslední reprízu scénického čtení novely Jaroslava Rudiše Český ráj, které letos v létě nazkoušel pro šestašedesátý ročník prestižního literárního festivalu Šrámkova Sobotka. Poslední derniérou pak bude psychologické drama Eugena O’Neilla Cesta dlouhým dnem do noci. V Celetné budou uvedeny i hlavní inscenace festivalu OLDstars on the ROUD 2019. V neděli večer zavítá do divadla Molièrův Don Juan v režii Ondřeje Kulhavého, s nímž skupina letos v létě podnikla úspěšné turné po českých městech a hradech, a v sobotu diváci uvidí hru z prostředí maďarské hospody Portugálie Zoltána Egressyho v režii Zuzany Horákové.
V programu nebudou chybět ani monodramata z repertoáru OLDstars. Tento žánr bude letos v Celetné reprezentovat monodrama Stefana Massiniho Věřím a nenávidím v hlavní a jediné roli s absolventkou francouzských divadelních škol Klárou Cibulovou pod režijním vedením Ondřeje Kulhavého. Hra bude zároveň letos v září uvedena v bytovém divadle v Košické v české premiéře.

Festival studentských divadel v Celetné 2019 byl podpořen grantem městské části Praha 1. Mediálními partnery umělecké skupiny OLDstars jsou servery i-divadlo.cz a scena.cz.

OLDstars sdružují přes sto studentů pražských středních a vysokých, převážně uměleckých, škol. Za sedmnáct let své existence má skupina na kontě přes dvě stě inscenací, osm ročníků benefičních festivalů – dvakrát s názvem Hamlet na Helfenburku na hradě Helfenburk a šestkrát pod titulem OLDstars on the ROUD v areálu bývalého augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem – a osm ročníků Festivalu studentských divadel v Divadle v Celetné. S touto prestižní pražskou scénou spolupracoval soubor i na inscenaci dramatu Maria von Mayenburga Tvář v ohni. OLDstars vedou rovněž dětské studio pro mladé talenty a každoroční přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké umělecké školy. Pravidelně se účastní divadelních přehlídek, jako je například turnovský Modrý kocour, i mezinárodní Noci divadel. V rámci své pražské aktivity provozují dva prostory, vršovický sklep HarOLD v Charkovské ulici a bytové divadlo H2/O v nedaleké Košické.

Pozvánka (PDF) ZDE