Od 12. do 18. května 2025 se uskuteční již 11. ročník festivalu Open House Praha. Festival zahájí od 12. května festival série doprovodných programů – debaty, přednášky, komentované prohlídky, procházky, výstavy a jiné akce. Svátek architektury pak vyvrcholí o víkendu 17. a 18. května otevřením 125 běžně nepřístupných budov a prostorů na celém území Prahy. Program bude zveřejněn na začátku dubna na www.openhousepraha.cz. Veřejnost bude moci zdarma nahlédnout do budov veřejných i soukromých – do historických paláců, reprezentativních vil, industriálních památek i současných novostaveb. Mottem letošního ročníku festivalu je Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti.
„Do dalších deseti let vstupujeme s novými nápady, pestrým programem, spoluprací s mnoha inspirativními osobnostmi, ale přitom se stále stejnou vizí: chceme otevírat město všem, nabídnout lidem možnost, jak poznat místo, kde žijí, objevovat vše staré a tajemné, stejně jako vše nové a moderní, co ovlivňuje náš každodenní život,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá a dodává: „Letošní téma zve k zamyšlení nejen nad architekturou minulosti a jejími odkazy, ale hlavně nad tím, co tu po nás zůstane dalším generacím. Nadčasové stavby? Město, které bude schopné čelit novým výzvám? Nebo tu zanecháme cosi nepoužitelného, neschopného proměny?“
Podívejte se na festivalový promospot, který odhaluje některé festivalové novinky.
Školy pro budoucí generace
Festival formou podnětných přednášek a debat v doprovodném programu otevře hned několik témat. Hostující kurátor festivalu architekt Osamu Okamura připravil sérii diskuzí Školy pro budoucí generace. Debaty představí některé vítězné projekty nových pražských škol vybrané z nedávných architektonických soutěží, ukážou inspirativní příklady toho, jak přetvořit zastaralé školní budovy na energeticky efektivní a ekologické a otevřou také téma vlivu prostředí pro vzdělávání na studující i vyučující.
„Přestože dědictví bývá považováno za nadčasové, každá generace musí znovu objevovat svůj vztah k těm jeho částem, které s ní rezonují. Dědictví, které slouží jako nejhlubší zdroj inspirace, nás přímo vybízí k zamyšlení nad tím, co a proč zanecháváme my pro další generace. Festivalové debaty s přizvanými odbornicemi a odborníky otevřou otázky týkající se podoby našich školských staveb, ve kterých předáváme vzdělanost, kulturu a schopnost se učit příštím generacím. Jaké hodnoty jsou pro nás důležité a co tyto stavby o nás říkají? Promítají se tyto kvality a priority také do jejich architektury?“ ptá se architekt a kurátor Osamu Okamura.
Zapomenutá nádraží, významná železniční výročí a nové projekty
Festivalový vizuál tentokrát zobrazuje významnou pražskou památku, která ale již na mapě Prahy neexistuje. Ilustrace Jana Šrámka zachycuje jedno z nejkrásnějších nádraží ve střední Evropě – Nádraží Praha-Těšnov, mezi lidmi známé také jako Denisovo nádraží. Letos je tomu 150 let od otevření neorenesanční budovy, ale také si připomínáme 40 let, kdy v zájmu ustoupení nově vznikající magistrále, byla zdemolována.
„Naším záměrem bylo oživit v myslích mnohých vzpomínku na těšnovské nádraží, která už se pomalu vytrácí. Pro mladší generaci může být příběh této památky inspirací a snad i probuzením zájmu o město, jeho historickou paměť, ale i budoucí rozvoj. V Praze existuje mnoho příkladů opuštěných nádražních budov, z nichž některé aktuálně získávají nové využití, jako například Stanice 6 v Bubenči. Jiné se již rozsáhle upravují, jako areál Masarykova nádraží nebo transformují jako nádraží Praha-Bubny. A některé se možná po dlouhých letech chátrání podaří ještě zachránit, jako je tomu v případě nádraží Vyšehrad,“ říká kreativní ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Budovy otevřené v městské části Praha 1
Na území městské části Praha 1 festival letos otevře 36 budov. Jednou z letošních novinek jsou veřejnosti běžně nepřístupné zahrady Pražského hradu. Hartigovská zahrada, která ještě do 60. let patřila ke stejnojmennému paláci a své jméno nese po hraběti a milovníku hudby Ludvíku Josefovi z Hartigu, který zde nechal postavit barokní hudební pavilon, nabízí oázu klidu na krásných terasách a plastiky od Antonína Brauna ve své horní části. Zpřístupněna bude i původní zimní zahrada, tzv. Plečnikův pavilon. Prostor z 20. let minulého století slouží dnes k výstavám a mimo ně je pro veřejnost uzavřen.
Festival opět nechá nahlédnout i do řady pražských paláců. Mezi nimi bude poprvé možnost navštívit funkcionalistický palác EGAP ve Vodičkově ulici, jehož pasáž je propojena s Lucernou a domem U Nováků. Uvnitř paláce je funkční páternoster, který je věrnou replikou původního výtahu a střešní terasa nabízí nevšední výhled na město. Původní funkční páternoster je k vidění i v paláci Dunaj, kde bude nově sloužit jako pohyblivá galerie. Nedávno tu byla dokončena rekonstrukce, která vrátila budově prvorepublikovou noblesu a otevřela veřejnosti dlouho nepřístupné atrium s luxferovou podlahou a prosklenými stropy.
Od paláce je jen kousek k Národnímu divadlu. Jeho Novou scénu a provozní budovy na náměstí Václava Havla čeká od poloviny roku velká rekonstrukce. V rámci festivalu bude jedinečná možnost navštívit zkušebny a technické zázemí provozní budovy v unikátním komplexu staveb spojovaným zejména se jménem architekta Karla Pragera. Zázemí divadla bude zpřístupněno i v legendárním Činoherním klubu, který letos oslavil 60. výročí svého vzniku. Nachází se ve funkcionalistické budově, postavené podle návrhu první promované architektky v ČSR Milady Petříkové-Pavlíkové, jejíž 130. výročí narození si letos připomínáme. Budova sehrála významnou roli v historii české ženské emancipace i v konci totality, protože tu bylo založeno Občanské fórum. Již tradičně budou moci lidé také nahlédnout do zákulisí divadla DISK, Divadla Na zábradlí a Divadla Image v paláci Metro.
Festival letos nabídne poprvé k návštěvě i historické sídlo Univerzity Karlovy v budově její nejstarší univerzitní koleje, která byla pojmenována po svém zakladateli Karlu IV. Karolinum. V původně gotické budově Karolina, která se dočkala několika přestaveb, bude možnost nahlédnout do Křížové chodby, Velké auly, která byla vystavěna na základě návrhů architekta Jaroslava Fragnera, a do Císařského sálu, jenž přibyl po poslední rekonstrukci architekta Tomáše Šantavého.
Do života vysokoškoláků dá nahlédnout i kolej Jednota v Opletalově ulici, která patří mezi ty nejstarší dosud funkční koleje v Praze a její menza se nachází v prostorách jednoho z prvních velkých pražských kin.
Opět bude možnost navštívit budovu Masarykova nádraží a jeho salonek s unikátním trámovým stropem a honosným krbem, který vznikl v sedmdesátých letech 19. století pro Františka Josefa I. a později byl přizpůsoben potřebám prezidenta T. G. Masaryka, jenž odtud vyjížděl na cesty svým salonním vozem. Letos si nádraží připomene 180. výročí dne, kdy odtud vyjel první vlak. Doprovodný program pak nabídne přednášku i komentovanou procházku věnovanou historii železnice s odborníkem Tomášem Bezouškou.
Znovu bude zpřístupněn i Palác Pražské Městské pojišťovny na Staroměstském náměstí, kde dnes sídlí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Autor návrhu této secesní budovy Osvald Polívka tehdy ke spolupráci přizval největší jména tehdejší výtvarné scény, a díky tomu zde můžeme dodnes obdivovat sochařská díla Bohuslava Schnircha nebo Ladislava Šalouna. Otevře se také nedaleký monumentální barokní Clam-Gallasův palác nebo palác Škodových závodů, nynější sídlo Magistrátu hlavního města Prahy, které vzniklo podle návrhu významného českého architekta Pavla Janáka. V rámci festivalu zde budou k vidění reprezentativní Škodovy salonky s mimořádnou umělecko-řemeslnou interiérovou výzdobou a zrestaurovaným dobovým mobiliářem. V rámci budov Magistrátu bude opět zpřístupněna i Rezidence primátora hlavního města Prahy, v jejíž honosných interiérech se mísí vlivy pozdní secese se stylem art deco.
Milovníci historie by si určitě neměli nechat ujít návštěvu Strahovského kláštera, který návštěvníkům nabídne prohlídku baziliky Nanebevzetí Panny Marie s ukázkou místních unikátních varhan, na které hrál i sám Wolfgang Amadeus Mozart. Navíc se bude možné projít do běžně nepřístupných částí klášterní zahrady, ze které se otevírají úchvatné výhledy na celé město.
Architektura pro všechny
Open House Praha je určen pro širokou veřejnost a program nabízí speciální prohlídky pro děti, dále pak pro osoby se sluchovým či zrakovým postižením, a nezapomíná ani na cizince dlouhodobě žijící v Praze. Díky stovkám dobrovolníků a dobrovolnic se otevře na jeden víkend v roce město pro všechny. Dobrovolníci pomáhají s prováděním návštěvníků v budovách i koordinací provozu. Přihlásit se může každý, koho láká nahlédnout do zákulisí příprav akce a zapojit se do příprav největšího festivalu architektury v Praze. Ambasadorkou dobrovolnického programu je moderátorka, bývalá mluvčí ministra pro lidská práva a národnostní menšiny a dobrovolnice Lejla Abbasová.
Infocentrum
Od 12. května se otevře v prostorách Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4, Praha 1) festivalové infocentrum a nabídne možnost zakoupení Festivalového průvodce, limitované edice merchandise i dalších materiálů. Otevírací doba: po–pá 10–18 hodin, so–ne 9–19 hodin.
Festivalová aplikace
Informace o programu i aktuálním provozu v otevřených budovách budou k dispozici ve festivalové aplikaci, která je ke stažení pro systémy Android i iOS. Díky aplikaci je možné si naplánovat víkendovou trasu, rezervovat vstupenky na akce doprovodného programu s omezenou kapacitou a také sdílet s ostatními návštěvníky své zážitky. Festivalové objekty budou rovněž pod heslem open house praha k dohledání ve veřejných mapách na portále i v aplikaci Mapy.cz formou bodů zájmu (POI – Points of Interest).
Praktické informace
Většina budov (a prostorů) je otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, existují ale výjimky. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) najdou lidé na www.openhousepraha.cz/festival-2025. Vstup do budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Prohlídky budou odbavovány průběžně nebo v předem avizovaných časech (nevidomí, neslyšící, děti). Vstup na akce doprovodného programu většinou vyžadují registraci či předchozí nákup vstupenky.
O festivalu
Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 60 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem.
O Open House Praha
Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující 60 měst na 6 světadílech, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.
Otevřené budovy na Praze 1
Clam-Gallasův palác
Černínský palác – sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR
Činoherní klub
DISK, divadelní studio DAMU
Divadlo Na zábradlí
Dům Diamant
Dům U Dvou zlatých medvědů
Dům U Slavíčků – kancelář Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové
Filosofický ústav, Sociologický ústav a Ústav dějin umění Akademie věd ČR
Hrzánský palác
Karolinum – sídlo Univerzity Karlovy
Klárův ústav slepců – sídlo České geologické služby
Klubový dům Autoklubu České republiky
Kolej Jednota
Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka
Masarykovo nádraží
Měšťanský dům – Dům zahraniční spolupráce
Ministerstvo dopravy ČR
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Národní divadlo – provozní budova
Nostický palác – Ministerstvo kultury ČR
Palác Adria
Palác ARA
Palác Dunaj
Palác EGAP
Palác Metro
Palác Metro – Divadlo Image
Palác Pražské městské pojišťovny – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Palác První české všeobecné zajišťovací banky – Goethe-Institut
Palác Škodových závodů – sídlo Magistrátu hl. města Prahy
Pražský hrad – Hartigovská zahrada
Pražský hrad – Plečnikův pavilon
Quadrio
Rezidence primátora hlavního města Prahy
Strahovský klášter
Michnův palác – Tyršův dům